خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / چرا گناه می کنیم؟

چرا گناه می کنیم؟

چرا گناه؟ 

اعوذ بالله من الشّیطان الرجیم

بسم الله الرّحمن الرّحیم

شیطان وگناه

  • دشمنی او(شیطان)با آدمیان واضح وآشکاراست.[۱]
  • دوستی شیطان (انسی وجنی)برای انسان مایه خذلان وگمراهی است.[۲]
  • اگر شیطان وجود دارد و وسوسه می کند وگمراه ،خداوندبزرگ ومهربان درمقابل ،راه فطرت وشریعت (هدایت تکوینی وتشریعی )رابه انسان نشان داده اند.کارهای خداوند حکیمانه است.
  • وقتی کسی گناه می کند و بعد توبه،صفت غفاریت خداوند غفور را یاد می گیرد، می آموزد که در عفو لذتی است که در انتقام نیست.

چرا گناه می کنیم؟

 هوای نفس را خدای خود قرار داد.چگونه؟با قوه غضب وشهوت.غضب و شهوت در نهاد انسان گذاشته شده وآن رابه صورت های مختلف در گناهان گوناگون پیاده می کند . در هر عصبانیت قوه غضب دخیل است،ودر مورد ما اجرای هابیل و قابیل داده می شود.حسادت قابیل موجب قتل برادرش هابیل شد.

“حسادت “ازدوست داشتن سرچشمه می گیرد نه از عصبانیت .چون دوست دارم،”داشته باشم”یا “بهتر از دیگر ی باشم”و…

عکس العملی که به خاطر حسادت  انجام می شود کاری است که ازجسم سر می زند نه از روح.شیطان نقطه ضعف مارا می داند و از آن برای گمراهی کمک می گیرد. در صورتی که انسان اختیار دارد و می تواندگناه نکند (از خطوات شیطان پیروی ننماید

اما متأسفانه از این اختیار سوء استفاده کرده غلبه خود ظلم می کنیم.خداوند به بندگانش فرصت می دهند و جاهل را می بخشند،مانند پدر و مادری که به فررند خود

پول داده و طریقه درست خرج کردن را به اویاد می دهند اما وی به دل خواست خودخطا می کند.والدین به فرزندشان فرصت می دهند به او احترام می گذارند و می بخشند.

وقتی جبری صورت می گیرد،خداوند به حساب جهالت و درصورت تکرار نکردن گناه هرچقدر هم که مراتب گناهش سنگین باشد نه تنها او را می بخشد بلکه سیئاتش را نیز تبدیل به حسنات می کنند.مانند حضرت موسی (علیه السلام)با مشت کسی را می کشند ،می روند نزد حضرت (شعیب)هفت سال دوره اخلاق می بینند.

صلی الله علیه وآله سلم


[۱] اسراء-۵۳

[۲] فرقان-۲۹

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا