چه جوری عاشق خدا بشیم؟

قلب-دریا

چه جوری عاشق خدا بشیم؟

۶۱- ترجمه: و چون گفتند :ای موسی هرگز بر یک نوع خوراک تاب نیاوریم از خدای خود برای ما بخواه تا از آن چه زمین می رویاند از سبزی،خیار،عدس،سیر وپیاز برای ما برویاند.گفت:آیا به جای چیز بهتر خواهان چیز پست ترید؟پس به شهر فرود آیید که آن چه خواسته اید برای شما مهیاست،خواری و نادانی بر آن زده شده و به خشم خدا گرفتار آمدند چرا که آنان به نشانها های خدا کفر ورزیدند و پیامبران را به نا حق می کشتند،این از آن روی بود که سر کشی نموده و از حد در گذرانیده بودند.

*الان هم اگر بهانه گیری کنیم همان قوم هستیم .آنها صبر بر یک نوع طعام نکردند و ما هم اگر صبر بر نعمت های الهینکنیم،با آنها فرقی نداریم.مثلا اگر به ثروت برسیم، با آن به گناه می افتیم(پس، ثروت نداشتن نعمت است) چون خداوند می دانند به وسیله آن گناه می کند و یا دست و پای شخصی می شکند و چند ماه بستری می شود و ما هزار و یک جور فکر در مورد او می کنیم در حالی که مصلحت هر بنده ای را خدای تعالی می دانند و بس(پس،بیماری این شخص نعمت است). از ما می خواهند صبور باشیم ولی ما نیستیم و آنچه را که به صلاح ما نیست می خواهیم ، مثلا بچه دار نمی شویم و مرتب از خدا می خواهیم که به ما فرزند بدهند شاید این بچه برای ما بت بشود و ما را از راه خداوند دور کند و مسائل دیگری مثل این. وقتی مشکلی پیش می آید ؛ به جای دخالت در کارخدای تعالی(و اعتراض به تصمیم خداوند)، می توانیم به خود و در حد توان به دیگران کمک کنیم.

۶۲- ترجمه:در حقیقت کسانی که ایمان آورده و کسانی که یهودی شده اند و ترسایان و صائبان هر کس به خدا و روز باز پسین ایمان داشت و کار شایسته کرد پس اجرشان را پیش پروردگارشان خواهند داشت و نه بیمی بر آن است و نه اندوهناک خواهند شد.

*خداوند رحمانند نسبت به تمام بندگان و رحیم اند نسبت به بندگان مومن خاص خود.خداوند برای بنده عاشقشان چه می کنند؟

ظاهرا و زبانی عاشق او هستیم اما در عمل چطور؟ مانند هنر پیشه ها که هر وقت و با هر نقشی یک جور بازی می کنند.!خداوند”علیم بذات الصذور”هستند .ان شاءالله که همیشه عاشق باشیم؛ عاشق کسی است که به حکم خداوند چَشم بگوید.

۶۳- ترجمه:و چون از شما پیمان محکم گرفتیم و [ کوه] طور را بر فراز شما افراشتیم و [فرمودیم] آن چه را به شما دادیم به جد و جهد بگیرید و آن چه را به خاطر داشته باشید، باشدکه به تقوا گرایید.

*معجزه منحصر به زمان های قبل نیست .وقتی مضظر هستند و حال سختی دارند به خداوند متوسل می شوند و از او اجابت می خواهند.مثلا مشکل مالی دارند مشکل[به طور غیر منتظره] بر طرف می شود این همان بر افراشتن کوه طور است بر فراز سرمان باید[معجزه را] باور کنیم.

خودمان کار انجام نمی دهیم[برای زیاد شدن تقوی] که هیچ ، دیگران را هم نمی گذاریم انجام دهند و می گوییم افراطی هستید و مرتجع و…در این میان اگر بچه های ما اهل هر برنامه مذهبی نباشند مقصر ما هستیم.

۶۴ترجمه:سپس شما از بعد از آن پیمان روی گردان شدید و اگر فضل خدا و رحمت او بر شما نبود مسلماً از زیانکاران بودید.

*هر لحظه عمرمان در نعمت هستیم. مبادا گله کنیم که هنوز خیلی چیزها را نداریم اگر وقتی می خواهیم از دنیا برویم درحال گناه باشیم،چگونه از دنیارفته ایم؟(نعمت ایمان را فراموش نکنیم)

۶۵- ترجمه:و کسانی از شما را که روز شنبه از[فرمان خدا] تجاوز کردند نیک شناختید، پس ایشان را گفتیم:”بوزینگانی باشید طرد شده”.

*پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله می فرمایند:

“المجالسه موثره”.همنشینی مؤثر است.[۱]

کسی که گناه علنی می کند،انسان وقتی نزد او می رود بی اختیار ناراحت می شود.مثلا زنی بسیار زیبا است ولی با اعمال باطنیِ خلاف حکم خداوند.وقتی با او برخورد می کنیم ناراحتیم،این همان روح ماست که آلودگی ها را احساس می کند و ناراحت است در حالی که ظاهرا با یک انسان طرف هستیم آن دنیا هم یکدیگر را با هیئت واقعی خود می بیند که هر کس چگونه محشور می شود.[۲]

۶۶- ترجمه: ما آن عقوبت را برای حاضران و نسل های پس از آن،عبرتی ،و برای پرهیزگاران پندی قرار دادیم.

باتوجه به آیه ۶۵که خداوند می فرمایند:”گفتیم بوزینه شوید”،این مسخ شدن است .

حضرت امام صادق علیه السلام در مورد آیه “کسانی از بنی اسرائیل که کافر شدندبه زبان داوود و عیسی بن مریم علیهما السلام نفرین شدند؛با نفرین حضرت داوود علیه السلام به خوک تبدیل شدند و با نفرین حضرت عیسی بن مریم علیهما السلام به بوزینه.[۳]

۶۷-ترجمه :و هنگامی که موسی به قوم خود گفت: خدا به شما زمان می دهد که ماده گاوی را سر ببرید،گفتند:آیا ما را به ریشخند می گیری ؟گفت: پناه می برم به خدا که مبادا ازجاهلان باشم.

*همه آیات قرآن مهم است و باید روی همه آنها تدبر داشته باشیم.چون و چرا ها را کنار گذاشته و تابع مطلق احکام الهی باشیم، وقت مان را صرف سوالات شبهه ناک و سوالات وقت گیر و طولانی نکنیم زیرا ما فقط وظیفه داریم بندگی کنیم و بپرسیم چه کنیم گناه نکنیم و چه کاری را انجام بدهیم یا ندهیم(که خداوند راضی باشند).دل که آماده نباشد(اطاعت امر خدا نباشد) ،چون و چرا پیش می آید.

۶۸-ترجمه: پروردگارت را برای ما بخوان تا بر ما روشن سازد که آن چگونه گاوی است؟گفت وی می فرماید:آن ماده گاوی است نه پیر و نه خردسال بلکه میان سالی است بین این دو،پس آن چه را مأمورید به جای آرید.

*آیاتی که متشابه است از همین قبیل کشتن گاو و خصوصیات آن،باید برای ما درس باشد که حرف گوش کنیم و چون چرا نکنیم و این دلیل زیرکی بنده است که تابع مطلق(احکام خداوند )باشد.

۶۹-ترجمه:از پروردگارت بخواه تا بر ما روشن سازد که رنگش چگونه است؟گفت:وی می فرماید آن ماده گاوی است زرد یکدست و خالص که رنگش بینندگان را شاد می کند.

*گاهی باید کاری را انجام داد و کار دیگری را نه.ان شاءالله هیچ سوال و جوابی ضد احکام الهی پرسیده نشود درغیر این صورت در شک و شبهه می مانیم و عاشق نخواهیم شد.

نکته ها:

راهکار عاشق خدا شدن:

۱-شکر نعمت

۲-تابع مطلق احکام خداوند بودن

۳-باقی نماندن در شبهات

۴-بهانه گیری نکردن

۵-همنشین خوب داشتن

۶-شناخت گناه  و پرهیز از آن

 

[۱] شرح زیارت جامعه کبیره-ج۱-ص۷-سید مجتبی حسینی

[۲] رجوع به حدیث آیه ۵۸

[۳] الکافی۲-۲۹-۱/میزان الحکمه- ج۱۱حکمت ۱۸۹۰۳

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا