چه جوری گول دنیا نخوریم؟

پیاده رو خطرناک-چین

چه جوری گول دنیا نخوریم؟

گول دنیا نخوریم

در هر کاری باید نظم رعایت شودمثلاغذا نباید بسوزد، بچه لباس پاره نباید بپوشدو… این خوب است که یک نفر خیاطی بلد باشد و برای خانواده خیاطی کند ولی اگر باعث شد تا اذان طول بکشد و نماز اول وقت خوانده نشود ، همین هم زینت دنیاست و باید مواظب باشیم که دنیا ما را نبرد.در علم اخلاق ظریف کاری زیاد است نفس القاء می کند که برای خانواده کار کن،خیاطی، بافتنی،آشپزی … همه اینها خوبست ولی تا حدی که جلوی ما را جهت خواندن چند آیه از قرآن در روز را نگیرد و یا جلوی به جا آوردن  نافله ها را نگیرد. دنیا بازیچه است حواسمان باشد که ضمن رسیدگی به شوهر و بچه وکارهای دیگرگول دنیا نخوریم.

 

  • ۱۵-ترجمه:بگو :”آیا شما را به بهتر از اینها خبر دهم؟برای کسانی که تقوی پیشه کرده اند نزد پروردگارشان باغهایی است که از زیر درختان آنها نهرها روان است در آن جاودانه بمانید و همسرانی پاکیزه و(نیز)خشنودی خدا را دارند وخداوند به امور بندگان (خود) بیناست.

 

تقوی

حضرت علی علیه السلام می فرمایند:”چند نوع  بنده داریم ،آزاد،مزدور (به خاطر بهشت )و برده(از ترس جهنم”) بنده ای زیرکتر؟ است که جذب چیزی نشود که به خاطر عبادت کند.مثلا بچه  درس می خواند برای نمره ؛بیست هم می گیرد ولی اگر فکر کند که وظیفه او درس خواندن است بدون فکر به نمره، خیلی خوب درس  می خواند فکرش مشغول نمره نمی شود بیست هم می گیرد اگر هم بیست نشدوظیفه خود را انجام داده است.

بهشت می روم یا نه؟ این فکرها مثل غبار روی دل را می گیرد پس وقتی به آیات عذاب رسیدیددقت و توجه کنید و به آیات بهشت که رسیدید جذب نشوید در این راه اگر حواس پرت شد  اشکال دارد .درک عظمت خداوند مهم است.

۱۶-همان کسانی که می گویند :پروردگارا ما ایمان آوردیم ،پس گناهان ما را بر ما ببخش و ما را از عذاب آتش نگاهدار.

 ۱۷-(اینانند)شکیابایان و راستگویان و فرمانبرداران و انفاق کنندگان و آمرزش خواهان در سحر گاهان .

آمرزش خواهان

خداوندمی فرمایند:” استغفار کنندگان در سحر گاهان” برای توبه و جبران باید حرکت و کار کرد .

معلم چگونه یک شاگرد ضعیف -از نظر درسی- را می بخشد .اگر او گذشته را جبران کند و درس بخواند ؛ مورد تشویق معلم قرار می گیرد ما هم همینطورهستیم اگر بنده گناهکاری هستیم باید توبه وگذشته را جبران کنیم و به گناهان قبل هم -به کمک خدای تعالی -برنگردیم .

راستگویان

در آیه می فرماید :” راستگویان “.ما هرچیز خوب که یاد گرفتیم تحت هیچ شرایطی نباید آن را از دست بدهیم .دروغ می گوییم  که مقلد حضرت امام خمینی هستیم .ما  شکیّات نماز راتقلید می کنیم ولی مستحبات را نه.باکوچکترین مریضی و یا گرفتاری یا به بهانه های مختلف نماز شب را کنار می گذاریم چطور امام رحمه الله با سِرُم در دست روی تخت بیمارستان نماز شب را ترک نکردند؟

صابران

خداوندمی فرمایند:” صابر” [صبر در سختی ها].به مناسبتهای مختلف دروغ می گوییم ؛ به نظر خوداین دروغ ، مصلحت آمیز است . آیا هر وقت از ما کمک خواستند جواب مثبت می دهیم هر چند کم [یا اینکه بهانه می آوریم و دروغ مصلحت آمیز می گوییم که کار نکنیم]؟

۱۸-ترجمه:خدا که همواره به عدل قیام دارد گواهی می دهد که جز او هیچ معبودی نیست وفرشتگان (او) و دانشوران نیز گواهی می د هند که جز او که توانا و حکیم است هیچ معبودی نیست .(سوره مبارکه آل عمران)

 

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا