خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / چکار کنیم که فهم وانجام کار آسان شود؟

چکار کنیم که فهم وانجام کار آسان شود؟

 

۲  -ترجمه خداست که هیچ معبود(بحقی)جزاونیست وزنده (پاینده )است:

*شروع هر کار را اگر با یاد و نام خدا آغاز کنیم فهم  و ا نجامش آسان می شود- ان شاءالله.اگر ما با قرآن کریم همراه با مفاهیم باطنی آن انس پیدا کردیم ،شاید به فضل خدایتعالی بتوا نیم سر سوزنی خوب و بد را از هم تشخیص دهیم .یاور همه خدا وند هستند و ما غیر از او کسی را  نداریم که یاریمان کند.

۳ ترجمه:این کتاب را درحالی که مؤید آنچه پیش از خود است،به حق بر تو نازل کرد و تورات و انجیل را …

    خدای تعالی قرآن را فرستادند برای اینکه ما با پیروی وتدبر در آیات آن اشتباه نکنیم اگر هم قبلا اشتباهاتی داشتیم، گذشته خود را هم  اصلاح وهم جبران کنیم .قرآن کریم جدا کننده حق از باطل است ما خیلی راحت می توانیم خلاف حکم خداوند انجام ندهیم .حتی انسان بی سواد هم باسؤال از علمای دین می تواند بفهمد حق کدام است و باطل کدام.هیچ چیز در آسمانها وزمین از خدایتعالی پنهان نیست وهمه چیز را خداوند می دانند پس سرخود را کلاه نگذاریم وبهترین کار را انجام دهیم -ان شاءالله.

    ۴-ترجمه: پیش از آن برای رهنمود مردم فرو فرستاد وفرقان(جدا کننده حق ازباطل )را نازل کرد.کسانی که به آیات خداکفر ورزیدند،بی تردید عذابی سخت خواهند داشت وخداوند،شکست ناپذیر وصاحب انتقام است.

بهشت کجاست؟

*اول خودمان را نجات دهیم بعد بقیه را . بهشت کجاست؟بهشت درک معرفتی است . اگر به مقام نیکو کاری رسیدیم بهشت همین دنیا است خیلی ها بهشت را می بینند اما آنکه مرده نه.مرده عمودی است؛ دارد راست راست راه می رود اما نمی داند . به خودمان کمک کنیم .مؤمن باید زیرک باشداگر یک قدم جلو برویم خداوند ده قدم می آیند جلو.

اعمال خود رامحاسبه کنیم

انفاق باید چه طور باشد ؟همین الآن چند تا واجب الحج داریم؟چقدر خودمان را تو رودربایستی می اندازیم وکار اضافی می کنیم و به کار واجب نمی رسیم؟ مسائل خانوادگی را چطور حل می کنیم؟ مسائل رابه بزرگتر دانا می گوییم؟ بگوییم تاجواب بگیریم و درست کار کنیم درهرچه رودروایستی کردیم در همان مسئله می ما نیم.اعمال خودمان را محاسبه کنیم .وقتی چشم باز می کنیم که دیگر عمر تمام است.

آزمایشات حضرت ابراهیم علیه السلام را مقایسه کنیم ببینیم چقدر پای عمل هستیم. برگشت امام خمینیرحمه الله از فرانسه به ایران دربهمن ۵۷-با آن همه نا امنی وخطر ترور- مثال در آتش رفتن حضرت ابراهیم علیه السلاماست.آیا پیرو آئین حضرت ابراهیم هستیم؟مسائلی که در دنیا پیش می آید مثل همان آتش است ما از آتش مسائل دنیا می ترسیم . حضرت ابراهیم پاک و بی آلایش شدندیعنی مثل آینه .اگر ما هم پاک و بی آلایش شدیم خداوند بهشت را به ما نشان می دهند .

  • ۶-ترجمه:اوست کسی که شما را آنگونه که می خواهد دررحم ها صورتگری می کند .هیچ معبودی جز آن توانای حکیم نیست.

*ما درقبال بچه هایمان مسئولیم .بچه ای که به اذن خدای متعال صورت بندی می شود ازنظر ظاهری ممکن است به خویشان زن یا مرد  شبیه باشد ولی باطن او پاک و رنگ هیچ چیز نگرفته است.اگر پدر ومادر موقع بچه دارشدن ،خوراک حلال نخورند ویا درگناه شرکت داشته باشند به همان نسبت روی بچه اثر می گذارد.اگر مادری هنگام بارداری علاوه بر انجام واجبات وترک حرام؛ مستحبات را هم انجام دهد و از مکروه دوری کند(در حد توان)ان شاءالله نوزادی که بدنیا خواهد آمد در صد زیادی باگرایشات معنوی بالا خواهد بودوبرعکس هر چه عمل خلاف که ا نجام شود به بچه منتقل می شود.

به جای اینکه خوشحال شویم که پسر است وبه جای اینکه دنبال “خوشکل یا زشت است” باشیم وبجای گذاشتن اسمهای نامناسب ونایاب ،سعی کنیم روی سیرت (باطن) او کار کنیم.البته با رعایت احکام اسلام ناب محمدی صلی الله علیه وآله وسلم.

  • ۷-اوست کسی که این کتاب (قرآن)را بر تو فرو فرستاد .پاره ای آن آیات محکم (صریح و روشن )است .آنها اساس کتابند و(پاره ای)دیگر متشابهاتند(که تأویل پذیرند).اما کسانی که دردلهایشان انحراف است برای فتنه جوئی وطلب تدویل آن (به دلخواه خود)از متشابه آن پیروی می کنند،با آنکه تأویلش را جز خدا و ریشه داران در دانش کسی نمی داند.(آنان که )می گویند:”ما بدان ایمان آوردیم همه (چه محکم وچه متشابه )از جانب پروردگار ماست “وجز خردمندان کسی متذکر نمیشود.

*هرسؤالی برایمان پیش می آید نباید سرسری از آن بگذریم پیگیری کنیم تا به نتیجه برسیم .آیات محکم آیاتی هستند که به کمک خدایتعالی معنی آن تا حدی معلوم است ولی آیات متشابه آیاتی هستندکه باید از اهل علم قرآن سؤال کرد. بیشتر مردم در آیات متشابه می مانند ؛اگر کسی خواست از خودش معنی کند ویا از هر شخص ناواردی سؤال کند سر از فتنه در می آورد .سؤال را باید از اهل آن پرسید تا به نتیجه رسید.

  • ۸-ترجمه:[می گویند:]پروردگارا پس از آنکه ما راهدایت کردی،دلهایمان را دستخوش انحراف مگردان،وازجانب خود،رحمتی بر ما ارزانی دار که توخودبخشایشگری

 *ما دعا می کنیم ولی عمل خودمان هم مهم است.اگر گناهی یا کاراشتباهی راکنار گذاشتیم دیگر نبایدجاهایی که آن کار یا گناه تکرار می شود شرکت کنیم.مثلایک آدم سیگاری اگر سیگار را ترک کردباید از بقیه سیگاریها دوری کند وگرنه دوباره مثل اول می شود. اگر یکی از نزدیکانمان،مثلا خدای نکرده مادرمان صحبتهایی کرد که بوی غیبت می داد سعی کینم چندمرتبه با مهربانی ومحترمانه تذکر بدهیم واگر موفق به تر ک غیبت نشد مجلس را ترک کنیم .با دوری ا زگناه شکر گزار نعمتهای خداوند متعال باشیم.(سوره مبارکه آل عمران)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا