خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / چگونه دل را فتح کنیم؟

چگونه دل را فتح کنیم؟

فرشتگان مژده فتح می دهند

وخدا آن وعده پیروزی را جز مژده ای برای شما قرار نداد تا بدین وسیله شادمان شوید ودلهای شما بدان آرامش یابد و پیروزی جز از جانب خداوند توانای حکیم نیست.(آل عمران ،آیه ۱۲۶)

می فرمایند : فرشتگان مژده فتح می دهند و دل انسان مطمئن می شود هر وقت قرآن می خوانیم،سعی کنیم به حکم باطنی آیات توجه کنیم مژده فتح فرشتگان همیشه هست اما وقتی از فتح فرشتگان می گویند ما فوراً به یاد جبهه وجنگ می افتیم. .این فتح فرشتگان بوده در جنگ ولی فتح دل هم بوده ،از عالم غیب دلمان را آرام می کنند امام قبل از فوتشان فرمودند با دلی آرام ومطمئن می روم . ایشان ا زکجا مطمئن بودند؟ ا زجای دیگر به ایشان خبر داده بودند این آیه مصداق حال امام است.

حکم باطنی عبادت را درست بفهمیم و با عشق انجام دهیم . بگردیم دنبال فتح دلمان. فتح دل مثل فتح قله کوه است به سختی بالا می رویم هر قدر هم که سخت باشد خسته نشویم خار و خاشاک را کنار بزنیم باز جلو برویم و قله رافتح کنیم ان شاءالله. اگر در این راه خالصانه قدم بگذاریم ممکن است به کمک خدای تعالی با دلی مطمئن از دنیا برویم.

چطور دل را فتح کنیم؟

هیچ یک از این کارها در اختیار تو نیست یا خدا بر آنان می بخشاید یا عذابشان می کند زیرا آنان ستمکارند . (سوره مبارکه آل عمران،آیه ۱۲۸)

۱٫هرضرری که فکر می کنیم ضرر است حکمتی دارد وما نمی فهمیم به پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله می فرمایند کار بدست تو نیست.

۲٫ برای اصلاح خود، همه را مثل خود بدانیم. .به مریض(دل) مهلت دهیم ما هم وقتی وارد راه شدیم مریض بودیم و ای بسا که الان هم باشیم ؛ برای اصلاح شدن مدتها فرصت لازم است. چه کسی می تواند ادعا کندکه مریضی روحی ندارد؟پس به همدیگر مهلت بدهیم ، پشت سر همدیگر حرف نزنیم وهمدیگرراکوچک نکنیم .خیلی راحت عیب نزدیکترین کس خود را برملا می کنیم باید حرف خود را بزنیم  ، با روش درست امر به معروف ونهی ازمنکر کنیم و کینه به دل نگیریم بقیه کارها دست خدای تعالی است ..نگوییم کسی را حلال نمی کنم و نمی بخشم خداوند متعال هستندکه یا می بخشند یا عذاب می کنند

هرچه در آسمان وزمین است دراختیار خدای بزرگ است ،دل درمیان است که اینطور حرف می زنیم خدای تعالی با فضل خودشان با ما رفتار می کنند نه با عدلشان وگرنه همه نابود می شدیم.

   ۳٫به یادمرگ و آخرت باشیم.

روز قیامت  می گوییم چکار کنم؟ چطور فرار کنم؟ خدا وند ما را به درد چه کنم گرفتار نکنند.آخرت دیگر کاری نمی توانیم بکنیم آنجا دیگر فریادمان به هیچ جا نمی رسد ولی  اینجا می توانیم.اینجا امان ازشیطان میخواهیم امان از شیطان انس حواسمان باشدباید به خدا پناه ببریم-بلا تشبیه مثل وقتی که بچه معصوم به مادرش پناه می برد و از  بزرگترها  امان  می خواهد.

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا