خانه / نمی از باران / تفسیر / چگونه چشم عقل کور می شود؟

چگونه چشم عقل کور می شود؟

در جاده تاریک

چگونه چشم عقل کور می شود؟

و این کسانی که خداوند خبر می دهد که در زمین فساد می کنند ظاهراً علمای کفار و منافقین بودند لکن علم آنها جهل مرکب و فهم آنها سفاهت و عقل آنها نکراء و شیطنت بود.
آری کبر و نخوت و خودخواهی و خودپسندی چشم عقل را کور می کند و آن غریزه انسانی را فاسد می نماید و مشاعر را تباه می گرداند چنانچه به رأی العین مشاهده می نماییم کسانی که در شهوات نفسانی غوطه ور گردیده اند عمل زشت خود را خوب می دانند و خود را از دانشمندان عالی مقدار و از اهل کمال و دانش می پندارند و به مردمان با ایمان و با تقوی نسبت سفاهت و بی خردی می دهند و به نظر حقارت به آنها می نگرند و علماء را جُهّال و پست و بی مقدار و خود را از اهل فضل و دانش می دانند.
هر کس که نداند و نداند که نداند
در جهل مرکب ابدالدهر بماند
(بانو مجتهده امین، مخزن العرفان،ج۱،ص۱۳۲)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا