خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / کسی که تورا به اصلاح نفست فرمان دهد…

کسی که تورا به اصلاح نفست فرمان دهد…

۷۰-قالوا ادعُ لَنا رَبَّکَ یُبَیِّن لَنا ما هِیَ اِنَّ البَقَرَ تَشابَهَ عَلَینا وَ إنّا إن شَاءَاللهُ لَمُهتَدونَ

ترجمه:گفتند وی می فرماید در حقیقت آن ماده گاوی است که نه رام است تا زمین راشخم زند ونه کشتزار راآبیاری کند،بی نقص است و هیچ لکه ای در آن نیست گفتند:اینک سخن درست آوردی. پس آن را سر بریدند و چیزی نمانده بود که نکنند.

*چه فایده دارد که مرتبا کسی را اذیت کنیم و ایرادهای باصطلاح بنی اسرائیلی بگیریم و و قت اورا بگیریم و آن وقت هم معلوم نباشد که آیا عمل می کنیم یا نمی کنیم.

سوال می شود در راه تزکیه نفس چه کنیم که به حقیقت برسیم؟جواب داده می شود باید تابع مطلق شخص ذی صلاحی باشیم که خودتابع مطلق اوامرالهی باشد که در این را ه به او کمک کند. ان اشاءالله بی چون و چرا در اجرای اوامر الهی[کوشا باشیم].

ما در این راه حکم خدا را از دهان هر کس که شنیدیم سریع بپذیریم و به آن عمل کنیم.

قدر علمای اهل اخلاق و معرفت را نمی دانیم در زمان زنده بودنشان از آنهابهره نمی بریم وقتی از دنیا رفتند افسوس می خوریم،باید بدانیم که درهر زمان اولیا به اذن خدا وجوددارند ولی شناختشان بسیار مشکل است پس اگر شخصی با علم معرفتی و اخلاقی در دسترس ما ن داریم ان شاءالله سعی کنیم نهایت بهره را از او ببریم.

 حضرت امام علی(علیه السلام)می فرمایند:

.

ان شاءالله که خداوند با فضل خودشان دستمان را بگیرند.

۷۴-ثّم قَسَت قُلوبُکُم مِن بَعدِ ذَلکَ فَهیَ کَالحِجارَهُ أَو أَشَدُّ قَسوَهً وَإنَّ مِنَ الحِجارهِ لمّا یَتَفَجَّرُ مِنهُ الانهارُ وَ إنَّ مِنها لَمّا یَشَقَّقُ فَیَخرُجُ منهُ الماءُ وَ إنَّ مِنها لمّا یَهبِطُ مِن خَشیَهِاللهِ و مااللهُ بِغافلٍ عَمّا تَعمَلونَ

ترجمه:پس دل های شما بعد ازاین واقعه سخت گردید ،همانند سنگ یا سخت تر از آن چرا که برخی سنگ ها ،جویهایی بیرون می زند و پاره های از آنها می شکافد و آب از آن خارج می شود و برخی از آنها از بیم خدا فرو می ریزد و خدا از آن  چه می کنید غافل نیست.

۷۵-أفَتَطمَعونَ أن یُؤمِنُوا لَکُم وَقَد کَانَ فَریقٌ مِنهُم یَسمَعُونَ کَلامَ اللهِ ثُمَّ یَحرِفُونَه مِن بَعدِ مَا عَقَلوه وَهُم یَعلَمُونَ

ترجمه:آیا طمع داریدکه به شما ایمان بیاورند؟آنکه گروهی از آنان سخنان خدا را می شنیدند سپس آن را بعد از فهمیدنش تحریف می کردند و خودشان هم می دانستند.

*ایمان بیاوریم به نحوی که برنگردیم و طوری نباشد که بگوییم به نظر من چنین و چنان ،ما کی هستیم  که از خودمان چیزی بگوییم یا عمل کنیم؟پس ولی فقیه و علمای اهل معرفت و دین چه می شوند؟

۷۶-وَ إذا لَقوا الَّذینَ آمَنوا قالوا آمَّنّا وَ إذا خَلا بَعضُهُم إلی بَعضٍ قالوا أتُحَدِّثونَهُم بِمافَتَحَ اللهُ عَلَیکُم لِیُحاجُّوکُم بِهِ عِندَ رَبِّکُم أفَلا تَعقِلونَ

ترجمه:وچون باکسانی که ایمان آورده اند برخورد کنند می گویند:ما ایمان آوردیم ووقتی با همدیگر خلوت می کنند می گویند چرا از آن چه خداوند بر شما گشوده است بر آنان حکایت می کنید تا از آنان به آن پروردگارتان بر ضد شما استدلال کنند؟آیا فکر نمی کنید؟

*آنهایی که منافق[اخلاقی] هستند سخنانشان مارا گول می زندکاملا حواسمان باشد مثلا بعضی خیلی مهربان هستند و به همه کمک می کنند اما نماز نمی خوانندآیا عقل سلیم می گوید به این شخص نزدیک شویم؟اگر با او دوست شویم هوای دل است.چرا؟چون به ماکمک می کند او را دوست داریم ولی حکم خدارا نقص می کند و نماز نمی خواند،حواسمان باشد این اشخاص چیزهایی را که می دانند یاد نمی دهند مؤدبانه کار می کنند مواظب باشیم جذب شان نشویم خداوند به ما عقل داده اند. نیت خیر همراه با شریعت است که کمال می آفریند.

۷۷-أوَلا یَعلَمونَ أنَّ اللهَ یَعلَمُ مایُسِرّونَ وَما یُعلِنونَ

ترجمه:آیا نمی دانید که خداوند آنچه را پوشیده می دارند و آنچه راآشکار می کنند می دانند؟

*ما مرتب می گوییم خداوند از رگ گردن به مانزدیک ترند .[فقط]وقتی مشکل داریم خدا خدا می کنیم.خداوند به نیت و فکرمان آگاهند، فکر می کنیم خوب هستیم ولی در اعراف گیر می افتیم هیچ چیز را نمی توانیم از خداوند پنهان کنیم.پس خداوند از خودمان به ما نزدیکترند.

پیامبر اکرم _صلوات الله علیهم اجمعین_ می فرمایند:

مردم مطابق نیت های خود محشور می شوند.

۷۸-وَمِنهُم أُمّیّونَ لایَعلَمونَ الکِتابَ إلّا أمانیَّ وَإن هُم إلّا یَظُنُّون

ترجمه:وبعضی از آنان بی سوادانی هستند که کتاب خدا را جز خیالات خامی نمی دانند و فقط گمان می برند.

*پرکارترین حس در انسان،حس وهم وخیال است،عاقل اگر وهم به سراغش آمد باید از شخص ذی صلاح کمک بگیرد که بفهمد آیا خیال است یا نه.

حضرت پیامبر اکرم (صلی الله عیه وآله وسلم) :

رؤیا سه گونه است:نویدی از جانب خداوند،حدیث نفس(ذهنیات انسان)وترسی که شیطان پدید می آورد.[۱]

وهم از خیال بالاتر است شاید به دیدن و شنیدن هم برسد.وهم و خیال  چه کارها که نمی کند.گاهی نسبت به شخص حسادت می ورزیم ونمی توانیم بروز دهیم شاید شب خواب آن شخص را ببینیم که مثلا عیبی دارد این راه سخت است لطیف ترین و دقیق ترین راه است.


[۱] کنز العمال -۴۱۳۸۵

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا