خانه / نسیم رحمت / هنر / هنر شعر / کشتی نشستگان عشق و محبت

کشتی نشستگان عشق و محبت

کشتی-طوفان

کشتی نشستگان عشق و محبت

کشتی نشستگانیم ،ای باد شرطه برخیز

باشد که باز بینیم ، دیدار آشنا را

ای باد شرطه و نفحات جان بشخ جانان! ما کشتی نشستگان عشق ومحبت و مراقبه جمال دلدار را،تارسیدن به ساحل دریای دیدارش یاری کنید، که سخت محتاج وزشهای شما می باشیم.

وممکن است بخواهدبگوید”پس از آنکه درازل در خلقت تمثلی نوری به :و آنا رابرخودشان گواه گرفت: که آیا من پروردگار شما نیستم؟ “یلی شهدنا ” بله ، گوهی می دهیم، گفتیم ، دوست ما را بر کشتی مظهریت وبدن خاکی خلق نمود و محجوب از اوگشتیم، لذا به نسیمهای موافق ونفحات قدسی حضرتش محتاجیم، تا باز فتار”الستُ”را با گوش دل بشنویم و : معبودا ! خود امر نمودی که به آثار و مظاهرت باز گشت نمای، پس مرا باپوشش انوار وهدایتی که تو را با دیده دل مشاهده کنم، به سوی خویش باز گردان، تا همان گونه که از طریق مظاهر به سویت آمدم، از طریق آنها به پیشگاهت باز گردم، در حالی که باطنم ازنظر [استقلالی] به آنها مصون و محفوظ مانده ،و همتم از اعتماد و تکیه و بستگی برآنها برتر باشد.

در حلقه گل و مُل ، خوشخواند دوش بلبل

هاتِ الصَّبُوحَ هُبُّوا یا ایها السکاری!

بلبل، درزمانرسیدن به گل ونوشیدن شراب دیدار آن(با زبان بی زبانی)، با مستان آشامنده شراب شبانه و دیدار محبوب که در صبحگاهان به خماری مبتلا شده بودند، سختی دشات که شراب صبح هنگامرا به پیش کسدی، و زا آن برای رفع خماری خود استفاده نمایید.

خواجه با بیان فوق می خواهدبگوید: محبوبا! شبانگاه،ب تجلیات خود مستمان نمودی،و سحرگاهان به خماری مبتلا گشتیم، پیمانه ای دیگر از آن به ما عنایت فرما تا از خماری و ملالت آن محرومیت رهایی یابیم. بهگتفه خواجه درجایی:

صبح است ساقیا!قدحی پر شراب کن

دَورِ فلک درنگ ندارد، شتای کن

زآن پیشتر که عالم فانی شود خراب

مارا زجام باده گلگون خراب کن

ایام گل، چو عمر،به رفتن شتاب کرد

ساقی! به دور باده گلگون شتاب کن

(جمال آفتاب، شرحی بر دیوان حافظ، علامه سید محمد حسین طباطبایی(علیه الرحمه)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا