خانه / شهدا و ابرار / کمیل کیست؟‌

کمیل کیست؟‌

index

 

 

 

 

 

 

کمیل کیست؟‌

کمیل بن زیاد نخعی یکی از خواص و اصحاب برگزیده حضرت امام علی علیه السلام بوده است. در شرح حالات آن مرد بزرگ مورخین چنین متذکر شده‌اندکه او از اعاظم یاران باوفای امام و صاحب سِرّ ‌آن حضرت و از راویان احادیث اسرارآمیز بوده است. بعضی از بزرگان سلسله جماعتی از عرفا را به او منتهی کرده اند و او را به فضل ودانش و زهد و تقوی مشهور می‌دانند.

در مقام شخصیت آن عارف عالیقدر همان بس که حتضرت علی علیه السلام حدیث مشهور که در نهج البلاغه آمده … به او آموخت و همچنین سفارشات و ارشادات دیگری که در کتب مربوطه به عنوان وصیت امام به کمیل آمده است او را تعلیم فرمود، و از همه بالاتر، این دعای شریف که به نام دعای کمیل شهرت یافته و حاوی کلماتی ارزنده و عرفانی شگرف است او را آموزش داده که درشب‌های جمعه و شب نمیه شعبان آن را بخواند تا آتش سوزان عشق و محبت خود را از این راه شعله‌ور سازد.

شاید بتوان گفت که در دوران زندگانی امام علیه السلام در میان اصحاب و یاران آن بزرگوار کسی در این مورد شایسته‌تر و شیدا و دلباخته‌تر برای پذیرش و درک کلمات گهربار حضرتش نبوده است.

و این معنا می‌رساند که کمیل صاحب روحی بزرگ و عرفانی قوی بوده که امام علیه السلام او را برای این تعلیمات عالیه انتخاب کرده و شایستگی درک حقایق و معارف الهی را در او دیده است.

در زمان خلافت امام علیه السلام کمیل از نظر تدبیر رأی و حکمتی که داشت به مأموریت و عاملیت شهری به نام «هیت» منصوب گردید و نامه‌هایی به جانب او فرستاده شد و در آنجا پس از چند سال مجاهده و مبارزات بی‌امان با ستمکاران و طاغوتیان زمان خود، عاقبت حجاج ثقفی او را در سن نودسالگی در سنه هشتاد و سه هجری به قتل رسانید. آرامگاه او در محل «ثوبه» مابین نجف اشرف وکوفه است.

(احمدزمردیان،‌ علی علیه السلام و کمیل-شرح دعای کمیل، چاپ سوم۱۳۶۵)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا