خانه / شهدا و ابرار / کمیل کیست؟‌

کمیل کیست؟‌

index

 

 

 

 

 

 

کمیل کیست؟‌

کمیل بن زیاد نخعی یکی از خواص و اصحاب برگزیده حضرت امام علی علیه السلام بوده است. در شرح حالات آن مرد بزرگ مورخین چنین متذکر شده‌اندکه او از اعاظم یاران باوفای امام و صاحب سِرّ ‌آن حضرت و از راویان احادیث اسرارآمیز بوده است. بعضی از بزرگان سلسله جماعتی از عرفا را به او منتهی کرده اند و او را به فضل ودانش و زهد و تقوی مشهور می‌دانند.

در مقام شخصیت آن عارف عالیقدر همان بس که حتضرت علی علیه السلام حدیث مشهور که در نهج البلاغه آمده … به او آموخت و همچنین سفارشات و ارشادات دیگری که در کتب مربوطه به عنوان وصیت امام به کمیل آمده است او را تعلیم فرمود، و از همه بالاتر، این دعای شریف که به نام دعای کمیل شهرت یافته و حاوی کلماتی ارزنده و عرفانی شگرف است او را آموزش داده که درشب‌های جمعه و شب نمیه شعبان آن را بخواند تا آتش سوزان عشق و محبت خود را از این راه شعله‌ور سازد.

شاید بتوان گفت که در دوران زندگانی امام علیه السلام در میان اصحاب و یاران آن بزرگوار کسی در این مورد شایسته‌تر و شیدا و دلباخته‌تر برای پذیرش و درک کلمات گهربار حضرتش نبوده است.

و این معنا می‌رساند که کمیل صاحب روحی بزرگ و عرفانی قوی بوده که امام علیه السلام او را برای این تعلیمات عالیه انتخاب کرده و شایستگی درک حقایق و معارف الهی را در او دیده است.

در زمان خلافت امام علیه السلام کمیل از نظر تدبیر رأی و حکمتی که داشت به مأموریت و عاملیت شهری به نام «هیت» منصوب گردید و نامه‌هایی به جانب او فرستاده شد و در آنجا پس از چند سال مجاهده و مبارزات بی‌امان با ستمکاران و طاغوتیان زمان خود، عاقبت حجاج ثقفی او را در سن نودسالگی در سنه هشتاد و سه هجری به قتل رسانید. آرامگاه او در محل «ثوبه» مابین نجف اشرف وکوفه است.

(احمدزمردیان،‌ علی علیه السلام و کمیل-شرح دعای کمیل، چاپ سوم۱۳۶۵)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

رفتن به بالا