خانه / نمی از باران / اخلاق در قلمرو قران (سیره علوی) / گفتند شنیدیم و نافرمانی کردیم

گفتند شنیدیم و نافرمانی کردیم

بچه تخس

گفتند شنیدیم و نافرمانی کردیم

۹۰- ترجمه: وه که به چه بدیها یی خود را فروختندکه به آنچه خدا نازل کرده بود از سر رشک انکار آوردند،که چراخداوند از فضل خویش برهر کس از بندگانش که بخواهد آیاتی فرو می فرستد پس به خشمی بر خشم دیگر گرفتار آمدند وبرای کافران عذابی خفت آور است.

*بعضی از صفات رذیله خیلی خطرناک هستند؛ یکی از آنها حسد است که مانند آتش ،انسان را می سوزاند.

به برکت داشتن ولی فقیه ،کشوری هستیم که بین سایر کشورهااز امنیت وایمان وتبعیت خوبی برخورداریم؛به همین جهت مورد حسادت وبُغض بعضی از کشورها هستیم.

یا مثلا به جای این که به افرادی که معدلشان بالاست احترام بگذارند و کاری کنند که خود را بالا بکشند ؛ حسادت می کنندوآرزوی نابودی آنهارا دارند باید هر چه می دانیم از نکات و کارهای مثبت الهی ،به دیگران یاد بدهیم و آن را برای خود نگه نداریم.

فقط برای خودمان دعا نکنیم،به معنویت کسی حسادت نکینم و غبطه بر موفقیت دیگران نخوریم. غبطه درحدی که حسد نشود اشکالی ندارد-راه علاج حسد درکتاب “معراج السعاده” [۱]نوشته شده است.

هیچ وقت نباید در ازای کار مثبتی که انجام می دهیم مزد بخواهیم پیامبران ما سخت ترین کارها را انجام می دادند ،از دنیا بریده بودند، دلشان برا ی مردم می سوخت و برای خودشان طلب چیزی از خداوند و بندگان نداشتند.

۹۱- ترجمه: و چون به آنان گفته شود: به قرآن ایمان آرید می گویند: تنها به تورات که بر ما نازل شده ایمان آریم و به غیر تورات کافر شدند، در صورتی که قرآن حق است و کتاب آنها را تصدیق می کند . بگو : پس چرا پیغمبران پیش را کشتید اگر راستگو بودید؟

*این آیه مربوط به قوم یهود است که تورات را پذیرفتند اما قرآن را نه.اگر پس از [چند] سال که از انقلاب می گذرد حکمی از قرآن کریم را به ما گفتند حرام است و انجام دادیم ، مسلمان واقعی نیستیم و با گذشتگان آن زمان فرق چندانی نداریم چون مقابل حکم خدا ایستاده ایم و مسلمان شناسنامه ای هستیم . مثلا وظیفه داریم خمس بدهیم پولدار فکر می کند باید مبلغ زیادی بدهد پس این کار را نمی کند ، فقیر می گوید من که چیزی ندارم بدهم آن که از نظر مادی در حد وسط است ، می گوید من که چیزی زیاد نمی آورم ، پس با این حساب به هیچ کس خمس تعلق نمی گیرد جز به عده معدودی!

۹۳ ترجمه: و آنگاه از شما پیمان محکم گرفتیم، و [کوه] طور را برفراز شما برافراشتیم ، [وگفتیم:] آنچه را به شما داده ایم به جد و جهد بگیرید به [دستورهای آن] گوش فرا دهید.گفتند : شنیدیم و نافرمانی کردیم . و بر اثر کفرشان ، [مِهر] گوساله در دلشان سرشته شد. بگو : اگر مؤمنید[بدانید که] ایمانتان شما را به بد چیزی وا می دارید.

*گوساله پرست کیه؟ هر کس که جذب امور دنیایی شد و حکم خداوند را اجرا نکند و کسی که حکم خدا را زمین می گذارد و حکم شیطان را می پذیرد . و این که می گویند: آیات قرآن کریم همیشه زنده است همین است.

۹۴- ترجمه: بگو ای پیغمبر : اگر سرای آخرت را با آن همه نعمت خدا به شما اختصاص داده دون سایر مردم ، بایستی همیشه به مرگ آرزومند باشید اگر راست می گویید.

*به نسبتی که نفس ما آلودگی دارد از مرگ می ترسیم، و به نسبتی که یاد مرگ می کنیم و به فکر آخرت هستیم ، درک معرفتی ما بیشتر است . اگر در زندگی ناراحتی داشته باشیم و بگوئیم “خدایا مرگم بده ” این یاد مرگ نیست ، یاد مرگ این است که واقعا اگر همین لحظه ملک الموت سراغ ما آمد و خواست جان ما را بگیرد،آمادگی داشته باشیم البته این کار تمرین می خواهد.

دعای حضرت امام سجاد _علیه السلام:

الهُّمَّ ارزُقنِی التَّجَافِی عَن دَارِ الغُروُر وَ الإنَابَه إلی دَار الخُلوُد وَ الإستِعداد لِلمَوت قَبلَ حُلوُل الفَوت.

بار خدایا دوری گزیدن از خانه غرور و فریب (دنیا) را روزی من فرما و هم بازگشت به سوی خانه جاویدان آخرت و هم آمادگی برای مرگ را پیش از فرا رسیدنش روزی من گردان[۲]

۹۶- ترجمه: و بر همه پیدا است که یهود به حیات مادی حریص تر از همۀ خلق اند حتی از مشرکان،و از اینرو هر یهودی آرزوی هزارسال عمر می کند و اگر به آرزویش برسد عمر هزار سال هم او را از عذاب خدا نرهاند و خدا به کردار ناپسند آنان آگاه است.

*یهود حریص است و آرزوی عمر هزار ساله دارد، ما اگر دین درستی نداشته باشیم برای چه آرزوی عمر طولانی می کنیم؟ برا ی دنیا . عمر طولانی خوب است برای کار خیر بدون گناه و منکر.

سبک شمردن نماز هم اعم از دیر خواندن و بی توجه خواندن و…باعث می شود که مسلمان، مسلمان واقعی نباشد .

۹۷ترجمه:بگو ای پیغمبر :که یهود به جبرئیل اظهار دشمنی می کنند و او به فرمان خدا قرآن را به قلب تو رسانید تا تصدیق سایر کتب آسمانی کند و برای اهل ایمان هدایت و بشارت آورد.

*قرآن کریم یک باره بر قلب مبارک حضرت محمد صلی الله علیه وآله و سلم نازل شد و یک بار هم طی بیست و سه سال از طریق حضرت جبرئیل بعدبه تدریج برای امت به مناسبت های مختلف بیان شد. پس اگر به غیب ایمان نداشته باشیم،ایمان درستی نداریم،القاءغیبی کاری به داشتن یانداشتن سواد ندارد.به مادرحضرت موسی علیه السلام وحی شد که کودکت رابه رودخانه بینداز ،به حضرت مریم علیها السلام به نوعی دیگر ،حتی به زنبور عسل نیز وحی شده.

اگر دنبال علمی رفتیم بدون عمل کردن یعنی داریم برای گرفتن مدرک و رسیدن به مقامی در اجتماع کوشش می کنیم . مثلا برای معلم دبیرستان ارزش بیشتری قائل می شویم تا معلم دبستان در حالی که هر دو معلم اند و این نفس است که ما را به این کار وا می دارد ،اینطور اعمال ما را به یقین نمی رسانند.

سعی شود بندگان مخلصی در راه انجام اوامر الهی باشیم تا به فضل خداوند شاید ذره ایی یقین به آخرت در همین دنیا برای مان حاصل شود ان شاءالله

[۱] نوشته مرحوم ملا احمد نراقی

[۲] مفاتیح الجنا ن -ص۴۲۹-شب ۲۷ماه مبارک رمضان

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا