خانه / نبض زندگی در آیین بندگی / ازنعمت هایی که دادم یادکنید

ازنعمت هایی که دادم یادکنید

۴۷-یابَنی إسرائیلَ اذکُرُوا نِعمَتِیَ الَّتی أنعَمتُ عَلَیکُم وَ أنّی فَضَّلتُکُم عَلی العالَمین

ترجمه:ای فرزندان اسرائیل،ازنعمت هایم که بر شما ارزانی داشتم و این که من شما رابر جهانیان برتری دادم یادکنید.

*هر دینی برای زمان خود کامل ترین است به شرطی که کفران نعمت نشود. همیشه نعمت پیامبران و هدایت بوده است حالا که دین ما کاملترین است و نعمت شیعه بودن نصیب مان شده است سعی کنیم کفران نعمت نکنیم وگرنه شیعه واقعی نیستیم.

۴۸وَاتَّقُوا یَوماً لّاتَجزِی نفسٌ عَن نَّفسٍ شَیئاً وَلا یُقبَلُ مِنها شَفاعَهٌ وَّ لا یُؤخَذُ مِنها عَدلٌ وَلا هُم یُنصَرون

ترجمه:و بترسید از روزی که هیچ کس چیزی (از عذاب خدا را) ازکسی دفع نمی کند و نه از او شفاعتی پذیرفته ونه به جای وی بدلی گرفته می شود ونه یاری خواهند شد.

*خداوند رحم کنند که هیچ مسلمانی دست خالی از دنیا نرود ،ان شاءالله. بعضی ها به کسانی که در راه تزکیه نفس_ که در قرآن گفته شده_ هستند و می خواهند مو به مو احکام و دستورات دین شان را رعایت کنند می گویند: “شما دیگر خیلی کارهای اضافی انجام می دهید و سخت گیری بیش از حد دارید”. در حالی که شیعه هنگامی مورد شفاعت قرار می گیرد که کارهای واجب راانجام داده ، سعی و کوشش خود را دراین راه کرده باشدودر نهایت از بعضی مسائل ممکن است آگاه نباشد وگرنه شخصی که می داند ولی عمل نمی کند مورد شفاعت قرار نمی گیرد هر کس جوا بگوی اعمال خود است  نمی توانیم بگوییم به خاطر این و آن خطا کردم.

حضرت علی-علیه السلام –می فرمایند:

شفیع مردمان عمل به حق است و پایبندی به صداقت و راستی. [۱]

وقتی انسان کار ناشایست انجام داد روح ناراحت می شود .در کل زندگی ما ن سعی کنیم گناه نکنیم و اگر خدای ناکرده گناه کردیم روی آن سر پوش نگذاریم ؛خود راتبرئه وکار خودراتوجیه نکنیم ، سریع توبه کنیم.

۴۹وَ إذ نَجَّینا کُم مِن آلِ فِرعَونَ یَسومونَکُم سوءَالعذابِ یُذَبِّحونَ أبناءَکُم وَ یَستَحیون نِساءَکُم وَ فی ذلِکُم بَلاءٌ مِّن رَّبِّکم عَظیمٌ

ترجمه:و به یاد آرید آنگاه که شما را ازچنگ فرعونیان رهانیدیم آنان شما را سخت شکنجه می کردند پسران شما را سر می بریدند و زن هایتان را زند ه می گذاشتند و در آن بلا آزمایش بزرگی از جانب  پروردگار تان بود.

*وقتی می گویند:” در تاریخ گذشتگان تدبر نمایید” به مفهوم این است که از گذشتگان برای آینده خود عبرت بگیریم.

حضرت علی(علیه السلام) می فرمایند:

به راستی در اقوام و ملل پیشین بر شما درس عبرتی است…[۲]

هر قومی که با اوامر الهی مخالفت و فتنه به پا کند ،آنها هم مثل قوم بنی اسرائیل هستند،قرآن کریم تا قیامت همیشه تازه است.

 فرعون مانند سران مستکبر آمریکااست و قوم بنی اسرائیل مانند صهیونیست غاصب و علیه قوم مسلمان دنیای امروز وجنگ آن زمان مانند جنگ هشت ساله ما .آزمایش بزرگ الهی برا ی[همه بود.]کسانی بودند که فرزندان خود رابه جبهه فرستادند یا کسانی که آنها را مخفی کردند ویا خارج فرستادند که از جبهه فراری دهند اینها همان اهل کوفه هستند که با حضرت علی(علیه السلام) همکاری نکردند، اگر قرار باشد از دنیا برویم نه در جبهه بلکه در خانه خودمان هم به موقع از دنیا خواهیم رفت. ما حتی در جلسات خانوادگی که معصیت درآن است از روبه رو شدن باطاغوت و تذکر و نهی ازمنکر می ترسیم تا چه رسد بخواهیم با دشمن بجنگیم. ان شاءالله تابع اوامر الهی باشیم.[۱] میزان الحکمه –ح۹۵۱۳

[۲] میزان الحکمه –حکمت ۱۱۸۷

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا