خانه / فرشته ای به نام کودک / چند توصیه برای تقویت دینی و اخلاقی فرزندان

چند توصیه برای تقویت دینی و اخلاقی فرزندان

kodak

 

 

 

 

 

 

چند توصیه برای تقویت دینی و اخلاقی فرزندان

و پس از آن در مقام تعلیم علوم او را به دبستان فرستند لکن بایستی خیلی جدیت و کوشش نمود که معلمین و رؤسای آن مدرسه اشخاص دین‌دار با ایمان و تقوی باشند نیز باید بسیار مراعات نمود که بچه‌های هم کلاس او از خانواده‌های محترم و دین‌دار باشند زیرا که اخلاق بچه در هم تأثیر کلی دارد.
بایستی خیلی احتراز نمود از آن دبستان‌هایی‌که از مذاهب مختلفه اطفالی برای تدریس جمع‌آوری می‌نمایند و باک ندارند عیسوی باشند یا موسوی یا بهایی یا زردشتی یا هر چه باشند.
باید اولیاء‌ بچه بدانند اگر مراعات این جهات نشود دین و اخلاق بچه هر دو خراب و فاسد می‌شود، کلمات پراکنده می‌شنود اخلاق و آداب و عقاید مختلف می‌بیند آن‌وقت است که به هیچ عقیده و دیانتی ثابت و پایدار نمی‌ماند و این ظلم بزرگی است که از قبل اولیاء اطفال و رؤسای مدارس به بچه وارد می‌شود و اگر آن بچه بی‌دین گردید یا اخلاق وی فاسد گشت گناه او به گردن اولیاء ‌اوست.
البته هر پدر و مادری میل دارند که بچه آنها با کمال و با تربیت رشد نماید و در زمان پیری و شکستگی آنان را دستگیری و کمک نماید و به آنها احترام گذارد، ‌لکن شاید متوجه به این نکته نباشند که رعایت پدر و مادر و محترم‌داشتن آنها یکی از وظائف دینی است که شرع مقدس اسلام دستور داده و این‌قدر سفارش در مراعات حقوق پدر و مادر فرمود،‌ بلکه در قرآن مجید احسان به پدر مادر را مقارن عبادت خود قرار داده است.
پس اگر میل داری اولاد تو احترام به تو گذارد و کمک حال تو باشد وی را به قانون اسلام آشنا نماید وگرنه وقتی خود را بی‌نیاز و تو را شکسته و وبال خود دید، علاوه بر اینکه رعایت حق تو را نمی‌نماید، شاید آرزوی مرگ تو را می‌کشد و میل دارد راحت شود.
آن شارع مقدس است که می‌فرماید (بهشت زیر قدم مادر است) و چقدر صواب و فضیلت مقرر فرمود برای کسی که محبت و مهربانی به پدر و مادر نماید، ‌بخصوص مادر که فرموده (هرقدر محبت به مادر کنی باز حق او را ادا ننموده‌ایی)
ببین در چند جای قرآن مجید امر به اطاعت و مهربانی به پدر و مادر فرموده بلکه احسان به پدر و مادر را ردیف بندگی و عبادت خود نموده در سوره اسراء است.
(وقضی ربک ان لا تعبدوا الا ایاه وبالوالدین احسانا اما یبلغن عندک الکبر احدهما او کلاهما فلا تقل لها ااف و لاتنهر هما و قل لهما قولا کریما و خفض لمها جناح … )
مضمون آیه: ‌پروردگارِ تو حکم فرموده که عبادت و بندگی منمائید مگر ذات مقدس او را و به پدر و مادر احسان و نیکی نمایید و وقتی یکی یا هر دو آنها به پیری و شکستگی رسیدند مبادا به آنها اف بگویی یا آنها را زجر کنی و برنجانی بلکه به آنها مهربانی کن و با لهجه نیکو با آنها سخن بگو و در برابر آنها متواضع و فروتن باش و درباره آنها دعا نما و بگو پروردگارا رحم کن به پدر و مادر من همان طوری که در کودکی مرا تربیت نمودند.
خلاصه بایست بچه را برای تعلیم و تربیت به مدرسه فرستاد، نمی‌توان انکار نمود، ‌علوم و تحصیلات امروزه جبنه خوبی هم دارد و هر وقتی بایست به مقتضیات همان وقت در صورتی که مخالف با تعلیمات اسلامی نباشد پیشرفت نمود و تمدنات کنونی از حیث علوم فنی و مخترعات صنعتی که در اثر تجربه‌های فراون بدست آورده‌اند قدری پیشرفت نموده، لکن با این ترقیات مادی که از روز خلقت به قدر امروز قراوان نبوده می‌بینیم توانگرترین مردم و داناترین آنها باز خود را خوشبخت نمی‌دانند. و از زندگانی خود خورسند نیستند.
خطای ما از اینجاست که طریق خوشبختی را نمی‌دانیم و آنچه سعادت روحی ماست کنار گذاشته‌ایم و همیشه در امور طبیعی و حظوظ جسمانی می‌کوشیم.
غرض آنکه بایستی اطفال را طوری تربیت نمود که دارای علوم طبیعی ترقیات مادی گردند و در عین حال روح ایمان و تقوی و اخلاق نیکو در آنها نیز پدید گردد و ترقیات مادی و معنوی با هم توأم گردد، تا آنکه در دنیا به خوشی و راحتی زندگانی کنند و در آخرت نیز مقام بلندی را احراز نمایند.
عیب کار اینجا است که درذهن ما ایرانی‌ها کرده‌اند که تمدن و ترقیات مادی و تحصیلات جدید با دیانت منافی است در صورتی که یک قسمت مهم تعلیمات اسلامی راجع به ترتیب و تنظیم امور اجتماعی و تحصیل علوم است.
ببین چگونه در قرآن مجید مکرر در مکرر امر به تفکر و تدبر در خلقت آسمان و زمین و تمام امور مادی و طبیعی می‌فرماید و چقدر توصیه می‌نماید در کسب علوم و دانش و مقام علم و علماء ‌را تمجید و تعریف می‌کند حتی آنکه در قرآن در مقام تعجب فرموده (آیا عالم وغیر عالم مساوی می‌باشند) یعنی خیلی فرق است بین عالم و عالم.
البته معلوم ست نقطه نظر انبیاء ‌شناسانیدن طریق معرفت حق و بندگی و رسیدن به قرب اوست، لکن چون زندگی دنیا و تحصیل معاش مقدمه سعادت اخروی و کمالات روحی است و انسان در زندگانی محتاج به تمدن است، این است که پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله یک قسمت مهم دستورات را راجع به تنطیم امور طبیعی قرار داده است.
پس در ین دوره که علوم طبیع یترقی نموده برای استقلال مملکت و حفظ تمدن اسلام و رفع حتیاجات اموراجتماعی لابد باید به قدر رفع احتیاج مملکت مقاومت با بیگانگان اشخاصی باشند که در تحصیل علوم جدید پیشروی کنند و احتیاج افراد را برطرف نمایند.
لکن باز مکرر می‌کنم باید اولیاء اطفال این نکته را در نظر گیرند که با جدیت تمام اول اصول عقاید و علم توحید و طریق بندگی حق را به فرزندان خود بیاموزند و احکام و آداب دین اسلام را تلقین آنها نمایند به طوری‌که در ذهن آنها نفوذ نماید و مستحکم گردد و پس از آن وی را به مدرسه‌ایی فرستند که اخلاق وی فاسد و روحیه او خراب نگردد یعنی معلمین و شاگردان آن دبستان، دین‌دار و باتقوی باشند.
(بانو مجتهده نصرت امین، روش خوشبختی، ص۶۸)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا