خانه / نمی از باران / اسلام / نماز / شش راهکار برای حضور قلب در نماز

شش راهکار برای حضور قلب در نماز

index

 

 

 

 

 

شش راهکار برای حضور قلب در نماز

به نحو اجمال بگویم که تا مدتی به امر قلب مشغول نشوی، فارِسِ این میدان نمی‌توانی شد.
باری ای عزیز، ‌اسرار نماز آنگاه حاصل شود که شش چیز حاصل باشد:
اول: حضور دل، یعنی دل را به هنگام نماز، به هیچ چیز جز پروردگار جَلَّت عظمته تعلق نباشد.
دوم:‌ فهم کردن معنی قرائت و ذکر و تسبیح نماز، به طوری که دل در فهم آن الفاظ، ‌مطابق زبان باشد.
سوم: ‌تعظیم،‌ یعنی در آن حالت، عظمت معبود و مبدأ مقصود در خاطر او بود.
چهارم:‌ هیبت، یعنی از غایت عظمت پروردگار، خوف، بر دلش هجوم آرد که مباد در این عبادت، تقصیری باشد.
پنجم: ‌امید،‌که مقام کَرَم و جُودِ خداوند اکرم الاکرمین، ‌بر او معلوم باشد، که از نهایت مرحمت، او را محروم و بی‌نصیب نخواهد فرمود و گناهانش را خواهد بخشید.
ششم: ‌شَرم،‌ یعنی خود و عبادت خود را کوچکتر از آن بداندکه شایسته درگاه باشد و عبادت خود را در نهایت شرمساری و بندگی را با سرافکندگی به انجام رساند.
همچنانکه برای انجام هر کاری اسباب و لوازم خوب و مناسب سبب پیشرفت آن و به نتیجه مطلوب رسیدن است در این مقام نیز باید ادعیه و اخباری که در نماز وارد است، ‌مدّ‌ نظر آورد که یکی از آنها حدیثی است که درباره نماز اول وقت است.
در روایت آمده است که:‌ با دو خصلت زیر، شیعیان مرا باز شناسید. اگر این دوخصلت در ایشان بود، شیعه واقعی هستند. یکی از آن دورعایت اوقات نماز است به این معنی که نماز را در اول وقت آن به جای آورند. دیگر آنکه در ثروت و مال خود، با برادران ایمانی به مواسات رفتار نمایند….
و در حدیث دیگر آمده است که: ‌نماز، چون در وقت آن گزارده شود، سپید و درخشان، نزد صاحب خود باز می‌گردد و می‌گوید: همن طور که مرا رعایت کردی، خداوند تو را مورد رعایت و حفظ خویش قرار دهد. لیکن اگر نماز، ‌در غیر وقت آن گزارده شود و رعایت حدود آن نشود، ‌سیاه و ظلمانی نزد صاحب خود می‌آید و می‌گوید: ‌همان‌گونه که مرا ضایع ساختی، به ما نفرین می‌کند: «وای به حال کسی که شفیعان او دشمنانش باشند».
در هر حال، باید که توفیق عبادت و بندگی از خداوند طلب کردکه اوست،‌ ولی توفیق و تا توفیق و مرحمت ذات احدیت نباشد، هیچ کس را شایستگی انجام عبادتی حاصل نخواهدگردید.

(نشان از بی نشان ها، زندگی حسنعلی اصفهانی)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا