خانه / نمی از باران / تفسیر / در جوانی کن نثار دوست جان

در جوانی کن نثار دوست جان

 

images4

 

 

 

 

 

 

 

در جوانی کن نثار دوست جان

و چون گفت ابراهیم بار پروردگارا، به من بنما که چگونه مردگان را زنده خواهی کرد. خداوند فرمود: مگر باور نداری؟ ‌گفت: ‌چرا ایمان دارم ولیکن می‌خواهم تا با مشاهده آن، ‌دلم آرام گیرد. خداوند فرمود: ‌پس چهار مرغ بگیر و گوشت و پیکر آنها را کوفته و به هم در میز و آنگاه هر قسمت از آن را بر سر گوهی بنه، ‌سپس آن مرغان را بخوان تا بسوی تو شتابان و پر زنان باز آیند و آنگاه بدان که همانا خداوند بر همه چیز، توانا و به حقایق امور، عالم داناست. (بقره،‌۲۶۰).
در تفسیر آیه مبارکه فوق، از ابن ابی جمهور نقل شده است که: ‌این چهار پرنده، ‌به روایتی، ‌طاووس و خروس و کلاغ و کبوتر است و آیه شریفه اشاره به آن دارد که برای احیای نفس و دست یافتن به زندگانی و حیات جاوید، تنها باید که از طریق کشتن میل نفس به خودنمایی و زرق که از صفات بارز طاووس است و همچنین کشتن شهوات جنسی که مظهر آن، خرو س است و نیز از میان‌بردن خوی دنائت و خست و پستی و آرزوهای دور و دراز که کلاغان به آن صفات مشهورند و بالاخره کشتن خاصیت مرافعه و منازعه و جنگ و جدال که کبوتر به آن دچار و گرفتار است اقدام کرد و به ریشه‌کن‌کردن این صفات،‌ به احیاء ‌نفس و صفا و پاکی‌ها توفیق یافت….
در ذیل آیه «ان الله یأمرکم نتذبحوا بقره» این بیت را مرقوم فرمودهاند:‌
گرهمی خواهی حیات وعیش خوش گاو نفس خویش را اول بکش
و در ذیل آیه «انهابقره لافارض ولابکر عوان بین ذلک»‌
علاج نفس سرکش را در ایام جوانی کن که این مار سیه چون پیر گردد اژدها گردد
اگر در صبح جوانی کاری نکنی،‌ درعصر پیری کاری نتوان کرد.
در جوانی کن نثار دوست جان رو« عوان بین ذلک»‌را بخوان
یا گرامی «اذبحو هذا البقر، ان ادرتم حش ارواح النظر»
هان ریاضت را بجان شو مشتری چون سپردی تن به خدمت جان بری
هر گرانی را کسل خود از تن است جان ز خفّت دان که در پریدن است

(مأخذ:‌ زندگی‌نامه آیت الله حسنعلی اصفهانی، ‌نشان از بی نشان‌ها، ‌ص۳۵۸ )

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا