خانه / مبارزه با نفس / راهکاری برای رهایی از وسوسه شیطان

راهکاری برای رهایی از وسوسه شیطان

index1

 

 

 

 

 

 

 

راهکاری برای رهایی از وسوسه شیطان

شیطان بوسیله وسوسه در سینه بنده‌ای جای نمی‌گزیند مگر آنکه چنین بنده‌ای از یاد خدا اعراض و دوری کند و امر الهی را ضعیف و خوار شمرد و آنچه را که خداوند نهی فرموده مرتکب شود و گاهی حق را بر سرّ و باطن خویش فراموش کند. آنچه از وسوسه که در قلب جای نگرفته باشد،‌ ناشی از معرفت قلب و مجاورت طبع است. اما وقتی وسوسه در قلب جایگیر شد، همان گمراهی و کفر خواهد بود، ‌خداوند عزّ وجلّ به لطف دعوت خویش، بندگان را بسوی خود خوانده است و آنان را از دشمنی ابلیس آگاه فرموده است. پس فرمود-که عزیز است گوینده آن:‌ «بدون شک شیطان دشمن شماست، ‌پس او را دشمن بدارید».
پس با او همچون شخص غریب با سگ چوپان باش که غریب برای آنکه سگ را از خود منصرف کند به صاحب سگ پناهنده می‌شود. همچنان وقتی شیطان در حال وسوسه بسویت آمد تا تو را از راه حق دور کند، گمراهت نماید و تو را از یاد خدا بفراموشی بیندازد، ‌از او به پروردگار خودت و او پناهنده شو، پس بدون تردید خداوند حق را در برابر باطل تقویت نموده و مظلوم را یاری می‌کند، ‌به فرموده او -عز و جل-: « بدون شک شیطان را برکسانی که ایمان آورده‌اند و بر پروردگارشان توکل می‌کنند، سلطنت و چیرگی نیست». و تو هرگز قادر به رهایی از سلطه و غلبه شیطان و شناخت نسبت به کیفیت آمدن او و راهها و شیوه‌های وسوسه او نیستی، ‌مگر از طریق دوام در مراقبت، ‌و استقامت و پایداری بر بساط خدمت، ‌و بیم از خداوند آگاه و ذکر کثیر و زیاد. و اما وقتی را که انسان به بیهودگی می‌گذراند، ‌در آن اوقات صید شیطان می‌شود. و عبرت بیاموز از آنچه که شیطان با خویشتن کرد: ‌تکبرش و گمراه کردنش. بنگر که چگونه عمل و عبادت و بصیرتش او را مغرور و فریفته کرد و دچار عجب و خودبینی ساخت و چگونه آن عمل و معرفت و استدلال به آنچه که عقلش دریافته بود و او را بر خداوند گستاخ نمود، که لعنت جاودانه بر او باد. پس گمان تو نسبت به نصیحت و دعوت او برای دیگری چیست؟‌ به ریسمان محکمتر خداوند چنگ بزن، ‌که آن چیزی جز پناهندگی و اضطرار بسوی حق همراه با صحت و صداقت در افتقار و دوریشی در هر نفس نمی‌باشد. و مباد که شیطان با آراستن طاعات، تو را بفریبد، ‌زیرا که او نود و نه درِ خیر را برایت می‌گشاید، ‌تا در مورد صَدُم بر تو غلبه یابد. پس بوسیله مخالفت با دستوراتش و بستن راهش و ضدیت با خواهش‌هایش،‌ با او مقابله و ستیز کن.

(مأخذ:‌نشان از بی نشان ها ،‌ ص۳۶۹)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا