خانه / نمی از باران / اسلام / نماز / عقل و عبودیت

عقل و عبودیت

index

 

 

 

 

 

 

عقل و عبودیت

در این روایت آمده است که همسایه‌ای داریم که خیلی اهل نماز و حج است ولی عقل ندارد. حضرت امام صادق علیه السلام می‌فرماید: نماز غیر عاقل، ‌آثار صلات و کمالی ندارد هر چند عبادت‌های او زیاد باشد. عبادت‌های غیر عاقل، صورت عبادت است، لُبّ و حقیقت عبادت نیست. توحید و معارف اسلام، باید به نورانیت عقل اصلاح شود. معرفت الله به حقیقت ایمان و نورانیت عقل و قلب حاصل می‌شود. کسی که عقل ندارد، توحید و طهارت از شرک ندارد. نمازِ معراجی ندارد، نماز می‌خواند، ولی صورت نماز است. غیر عاقل به حقیقت نماز، که ناهی از فحشا و منکر و معراج مؤمن است، نایل نمی‌شود. این عقل است که باید انسان را به نماز معراجی و معارف و اخلاق اسلام موفق کند.

اخلاق حسنه، ‌از جنود عقل است. عفت و عصمت و عدالت از جنود عقل است. حتی در علوم الهی باید از عقل استفاده شود. یعنی عاقله باید نفوس را برای افاضات الهی آماده کند. به هر قلبی افاضه نمی‌شود. قلبی که به نیروی عقل ساخته شده باشد و از بدی‌ها طهارت و به خوبی‌ها تخلق پیدا کرده باشد، مورد افاضات الهی است. کسی که عقل ندارد از این برکات محروم است. عاقله باید نفوس را برای افاضات الهی آماده کند. عاقله باید نفوس را به اخلاق کریمه و اجتناب از رذایل نفسانی بسازد، تا حالتی در نفس پیدا شود و بتواند افاضات الهی را دریافت کند.

(آیت الله بهاءالدینی علیه الرحمه، سلوک معنوی،‌ص۹۱)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا