خانه / گردش و عبرت / خرمشهر

خرمشهر

images

 

 

 

 

 

 

 

خرمشهر

خرمشهر را در سال۱۲۲۷ق (۱۸۱۲م) حاج یوسف، پدر شیخ جابرخان -رئیس عشیره کعب- ایجاد کرد. این شهر در زمان تأسیس قریه کوچکی به شمار می‌رفت. لیکن به مرور زمان به بندری معتبر تبدیل شد. خرمشهر در ساحل راست رود کارون در جایی که این رود به اروند می‌پیوندد، ‌واقع شده است. فاصله آن تا بصره ۲۴کیلومتر، تا آبادان ۱۰کیلومتر، ‌تا اهواز ۱۲۰کیلومتر و تا ساحل خلیج فارس ۹۶کیلومتر است. نژاد مردم خرمشهر آریایی و سامی و مذهب آنها شیعه اثنی‌عشری است که به زبان فارسی و عربی سخن می‌گویند. حومه خرمشهر پوشیده از نخلستان‌هایی انبوه است که کارون و اروند آنها را آبیاری می‌کنند. آب آشامیدنی شهر نیز از رود کارون تهیه و تصفیه می‌گردد. برق خرمشهر هم مانند اکثر نقاط خوزستان از شبکه برق سراسری و از سد دز تأمین می‌شود.

بندر خرمشهر

این بندر به دلیل موقعیت ممتاز جغرافیایی و ارتباط با دریای آزاد، ثروت عظیمی را در خود نهفته داشت. وجود شرکت‌های بزرگ کشتی‌رانی داخلی و خارجی، به خرمشهر چهره‌ای بین المللی داده بود. در سال ۱۳۱۸هجری شمسی اولین اسکله تجاری بزرگ در خرمشهر برای پهلوگرفتن یک فروند کشتی اقیانوس‌پیما مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در جریان جنگ جهانی دوم نیز شش اسکله دیگر در آن ساخته شد. پس از این جنگ. اسکله بتونی دیگری به طول ۳۶۰متر و عرض ۵/۳۲ متر احداث گردید. ساختمان بندر در سال ۱۳۳۴ هجری شمسی آغاز شد و درسال۱۳۴۰ اعتبار طرح افزایش یافت. با طرح‌های توسعه این بندر، طول اسکله به ۱۳۵۰متر و تعداد ایستگاه‌های پهلوگیری به ۹ اسکله افزایش یافت. به عبارت دیگر. فعالیت این بندر روز به روز گسترده‌تر می‌شد. هر چند پس از انقلاب اسلامی همچون سراسر کشور فعالیت‌های اقتصادی به طور موقت در این بندر نیز کاهش یافت.

 پل خرمشهر

ساختمان این پل در سل ۱۳۳۸ هجری شمسی به روی رودخانه کارون آغاز گردید و در سال ۱۳۴۹ به انجام رسید و بدین وسیله قسمت شمالی شهر به قسمت جنوبی آن پیوند خورد. طول این پل ۶۱۶ متر و عرض آن ۸ متر است.

پل نو

این پل در سال ۱۳۰۵ هجری شمسی در غرب خرمشهر روی نهر عرایض ساخته شد.در سال ۱۳۴۸ پل دیگری به طول ۵۸ متر وعرض ۷متر از جنس بتون رمه در ۵۰۰متری جنوب پل قدیم احداث شد که ازجهت اقتصادی ونظامی حائز اهمیت است.

(خرمشهر در جنگ، مرکز مطالعات وتحقیقات جنگ)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا