خانه / مناسبت ها / درتیرماه سالهای۶۰تا۶۷چه گذشت؟

درتیرماه سالهای۶۰تا۶۷چه گذشت؟

 

تیر

۳

۱۳۶۶

عملیات نصر ۵ ، جنوب غربی سردشت در منطقه مرزی شمال عراق

تیر

۴

۱۳۶۴

عملیات قدس ۲ ، منطقه هورالهویزه عراق

تیر

۴

۱۳۶۷

حمله گسترده ی ارتش عراق درجبهه جنوب وبازپس گیری جزایر مجنون و منطقه ی شمالی کوشک

تیر

۵

۱۳۶۴

عملیات(ایذائی ) ظفر ۲ ،منطقه ی پنجوین عراق

تیر

۷

۱۳۶۴

عملیات(ایذائی) ظفر۳ -شمال غرب کشور

تیر

۷

۱۳۶۶

عملیات فتح ۷ ، منطقه حلبچه ، شانه دری ، اربت درشمال عراق

تیر

۸

۱۳۶۶

بمباران شیمیائی سردشت – روزملی مبارزه با سلاحهای شیمیائی ومیکروبی

تیر

۱۰

۱۳۶۴

عملیات(ایذائی) ظفر ۴ منطقه فکه

تیر

۱۰

۱۳۶۵

عملیات کربلای ۱ – مهران

تیر

۱۱

۱۳۶۰

عملیات پارتیزانی روح ا… وآزادسازی منطقه مرزی نوسود

تیر

۱۲

۱۳۶۷

سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران توسط ناو آمریکائی در خلیج فارس وشهادت ۲۹۸سرنشین غیر نظامی آن


شرح عملیات نصر ۵

زمان؛ در ساعت ۲ بامداد مورخ ۳ تیرماه ۱۳۶۶٫
مکان؛ جنوب غربی شهرستان سردشت.
اهداف عملیات؛ به منظور پاسخگویی به شرارت‌های عراق در خلیج فارس، بمباران مناطق کردنشین، تصرف و تأمین بخشی از ارتفاع مسلط بر قلعه دیزه عراق.
رمز عملیات: «یا زهرا (س)»
نیروی عمل کننده: سپاه پاسداران.

شرح عملیات:
در جریان تکمیل عملیات کربلای ۱۰، سپاه پاسداران، دشمن بعثی را در این مطقه مورد حمله قرار می‌دهند و ضربات مؤثری به آنها وارد می‌آورند و سنگرهای آنان را که معروف به «حفره روباه» بود یکی پس از دیگری تسخیر می‌کنند. دشمن شکست خورده به طرف مرزهای بین‌المللی عقب‌ می‌نشیند. طی این عملیات علاوه بر خارج کردن تعداد ۱۰ روستای ایران از زیر دید و تیر مستقیم عراق، تعداد ۱۹ روستای عراق در زیر دید و تیر رزمندگان اسلام قرار می‌گیرد. با تسلط بر ارتفاعات منطقه، به ویژه بلندی‌های بوجار، راه نفوذ ضد انقلاب به داخل مرزهای ایران اسلامی مسدود می‌شود و با تسخیر ارتفاعات مشرف به شهر قلعه دیزه عراق این شهر در دید کامل رزمندگان قرار می‌گیرد، به طوری که با چشمان غیرمسلح قابل رویت می‌شود. با تأمین و تثبیت مواضع متصرفه، ۲۰ کیلومتر از نوار مرزی تحت کنترل سپاه اسلام در می‌آید.
* احمد کاظمی فرمانده لشکر ۸ نجف ، ۱۵ دقیقه بامداد ۶۶/۰۴/۰۱ را به عنوان آغاز عملیات نصر ۵ جهت تصرف ارتفاع فرفری در غرب سردشت اعلام کرد . پس از گذشت ۲ ساعت ارتفاعات کله قندی و فرفری سقوط کرد و رزمندگان مشغول پاکسازی شدند ولی در یال کله قندی نیروهای عمل کننده با مقاومت و انبوه آتش دشمن مواجه شدند که با تدبیر فرماندهی در روشنی هوا نیروهای عراقی مجبور به ترک منطقه و نیروهای خودی در آنجا مستقر می شوند .
* با تصمیم عزیز جعفری فرمانده قرارگاه قدس ، گردان امام رضا کار شناسایی و طراحی عملیات را برای تصرف یال ارتباطی بین دو ارتفاع کله قندی و فرفری که پایگاه دشمن در آن مستقر است را در روز دوم عملیات آغاز کردند  . گردان امام رضا از لشکر ۸ نجف ، با ۶ دسته از سه محور اصلی از سمت کله قندی و یک محور فریب از سمت فرفری به سمت هدف حرکت کردند و پس از درگیری شدید در ساعت ۲۲:۳۰ ، آتش نیروهای خودی کمک کرد تا قبل از روشنایی هوا به اهداف خود دست یابند و پس از آن دستگاههای مهندسی جهاد سازندگی وارد منطقه شدند و اقدامات مهندسی را شروع کردند . صبح روز بعد دشمن با تمرکز آتش خمپاره روی نیروهای خودی مستقر در یال ارتباطی و ارتفاع فرفری سعی داشت خود را از یال صخره ای بالا بکشدکه با دیدبانی و هدایت آتش خمپاره ها توسط احمد کاظمی و وارد شدن چند تانک لشکر ۲۷ حضرت رسول (ص) و شلیک به سمت دشمن فعالیت های نیروهای مهاجم کاملاً فروکش کرد .
* ارتش عراق با جمع آوری نیروهای پیاده خود در منطقه عملیاتی نصر ۵ ، در ساعت ۱:۳۰ بامداد روز ۶۶/۰۴/۰۸ پاتک سنگینی را علیه نیروهای خودی آغاز کرد . در این پاتک که تا ساعت ۸:۳۰ ادامه داشت نیروهای دشمن توانستند بخشی از یال ارتباطی را تصرف کرده و نیروهای خودی را تحت فشار قرار دهند.
نتایج عملیات:
مناطق آزاد شده؛ ارتفاعات ۲۲۱۵، ۲۲۳۰، ۲۲۱۶٫
دشت بوجار و تعدادی از روستاهای مرزی ایران و عراق.
تعداد کشته‌ و زخمی دشمن: بیش از ۱۰۰۰ نفر.
تعداد اسرا: ۱۰۰ نفر.
غنایم: تعداد زیادی سلاح سبک و نیمه‌سنگین
چند قبضه انواع خمپاره‌انداز.
چند قبضه تفنگ ۱۰۶٫

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا