خانه / ماههای قمری / ماه رمضان / اقسام روزه داران

اقسام روزه داران

sofre

اقسام روزه داران

رعایت احتیاط در فراهم کردن غذا و افطاری مطلب مهمی است، زیرا وارد شوندگان در ماه صیام به اعتبار خوراکی و نوشیدنی‌ای که از آن نیرو می‌گیرند، ‌چندین دسته‌اند:‌

  1. نیروی عده ای از روزه داران بر روزه گرفتن از غذای حرام نشأت می‌گیرد. بنابراین، ‌ورود چنین کسانی به ماه رمضان همانند کسی است که حج بر او واجب گردد ولی در انجام آن کوتاهی نموده و با شتری که با علوفه‌ حرام تغذیه شده به حج برود.

  2. نیروی برخی دیگر بر روزه گرفتن از غذای حرام مخلوط به حلال است. ورود چنین کسانی به ماه صیام مانند کسی است که حج بر او واجب گردد، ‌ولی با شتری که بخشی از آن (به اندازه حلال) از آنِ او است و بخش دیگر (به اندازه حرام) از مالِ دیگری است،‌ به حج برود.

  3. نیروی بعضی دیگر بر روزه‌داری از غذای حرام نشأت می‌گیرد، ‌ولی روزه‌دار نمی‌داندکه غذای او حرام است و یا مال حلال مخلوط به حرام، بلکه اعتقاد دارد که همه ‌آن حلال است. این فرد مانند کسی است که حج بر او واجب گردد ولی در انجام آن کوتاهی نموده و شتری را اجاره کند و نداند که آیا شتربان آن را غصب کرده است و پول آن از راه حلال است یا حرام و فقط بداند که با پرداخت طلای نقد آن را خریداری نموده است ولی بعدا ً‌صاحب شتر یا کسی که بخشی از آن،‌ از آنِ او است اطلاع پیدا کند و شتر را بگیرد یا از ادامه‌ عمل او جلوگیری کند یا در ثواب عبادتی که انجام شده، ‌شریک گردد.

  4. نیروی برخی دیگر بر روزه‌داری از راه غذای حلال است،‌ لیکن مانند چهارپایان تنها برای ارضای شهوت می‌‌خورند. حالِ این دسته مانند کسی است که پادشاهی او را برای مجالست و ضیافت و کرامت به حضور بطلبد و او به محضر پادشاه وارد شود، ‌ولی هنگام رفتن به حضور پادشاه در مرکب و لباس و وسایل دیگر، ‌ادب به خرج ندهد و در طول راه از پادشاه غافل باشد و درآداب رفتن به سوی پادشاهان کوتاهی کند، ‌در حالی که می‌توانست مرکب و لباسی تهیه نموده و از وسایلی استفاده کندکه او را در نزد پادشاه مقرب گرداند، ‌ولی او چنین نکند و غذا را برای خواهش نفس و ارضای حس گرسنگی خود خورده و تلف کند و نیز لحظه‌های عمرش را که سرمایه ‌سعادت او هستند، ‌از بین ببرد. به ویژه اگر پادشاه او را عتاب کند، ‌حق دارد و اگر گرامی بدارد با تفضل رفتار کرده است، ‌ولی همین برای چنین روزه‌داری بس که از مقامی که می‌توانست نزد پادشاه داشته باشد و در چشم رب الارباب عزیز و جاگیر شود فرود آمده و راضی گردیده که همانند چهارپایان باشد.

  5. گروهی دیگر با مراقبه‌ مولای خود جل‌جلاله و کسب رضای او غذایی فراهم می‌کنند و با نیروی حاصل از آن وارد ماه رمضان می‌شوند و تنها به مقداری که بر بندگی خداوندگار خود نیرو بگیرند، ‌از غذا استفاده می‌کنند. این دسته از راهی که از او خواسته اند به دار ضیافت و کرامت الهی وارد شده است و عدل و تفضل الهی اقتضا دارد که او را گرامی بدارد.

  6. عده ای دیگر در حالی وارد ماه رمضان می‌شوند که گاه از غذایی که از راه مراقبه‌ خداوند جل‌جلاله تحصیل شده استفاده کرده‌اند و گاه از غذایی که برای خواهش نفس و ارضای حس گرسنگی خورده‌اند و این دسته به هر اندازه که مولای خود را پاینده‌اند از مراقبت الهی برخوردار خواهند بود و به هر اندازه که مراقبه ‌مولای خود را ترک و با بی‌ادبی با او رفتار کرده‌اند، ‌خطر عتاب و سرزنش الهی متوجه آنان خواهد بود.

(سید بن طاووس،‌اقبال الاعمال)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا