خانه / معصومین علیهم السلام / پیامبران / غیبت صالح پیامبر علیه السلام

غیبت صالح پیامبر علیه السلام

او می آید1

 

 

 

 

 

 

 

 

غیبت صالح پیامبر علیه السلام

زید شحّام از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود: ‌صالح زمانی از میان قوم خود غیبت کرد و روزی که غایب شد مردی کامل و خوش اندام و انبوه ریش و لاغر میان و سبک‌گونه و در میان مردان، متوسط القامه بود. و چون نزد قومش برگشت او را از صورتش نشناختند، ‌به سوی قومش برگشت در حالی که مردم سه دسته بودند: ‌منکرانی که هرگز برنگشتند؛ کسانی که اهل شک و تردید بودند؛ و دیگرانی که اهل ایمان و یقین بودند. و صالح علیه‌السلام  هنگامی که برگشت ابتدا به دعوت اهل شک و تردید پرداخت و به آنها گفت:‌ من«صالح»‌ هستم، اما او را تکذیب کردند و دشنام دادند و راندند و گفتند: ‌خدا از تو بیزار باد، ‌صالح به شکل تو نبود، ‌فرمود: ‌آنگاه که به نزد منکران آمد، ‌آنان نیز سخن او را نشنیدند و به سختی از وی دوری کردند، سپس به نزد دسته سوم رفت که اهل ایمان و یقین بودند و به آنها گفت:‌ من«صالح » هستم، ‌گفتند: برای ما خبری بازگوی تا شک ما مرتفع شود و ما شکی نداریم که خدای تعالی خالقی است که هرکسی را که بخواهد به هر شکلی در می‌آورد و به ما خبر داده‌اند و نیز در میان خود نشانه‌های قائم را آنگاه که بیاید بررسی کرده‌ایم، ‌آن شتر چه نشانه‌هایی داشت؟ ‌و صالح گفت: ‌یک روز او آب را می‌نوشید و یک روز شما، ‌گفتند: ‌به خدا و آنچه آورده‌ای ایمان آوردیم و در چنین حالی است که خدای تعالی فرموده است: ‌« ان صالحا مرسل من ربه» (اعراف ۷۶و۷۷).

و اهل یقین گفتند: ‌ما به آنچه فرستاده شده است ایمان داریم و مستکبران که همان شک‌کنندگان و منکران بودند گفتند: ‌ما به کسی که شما بدان ایمان آوردید کافریم. راوی گوید: ‌گفتم: آیا در آن روز در میان آنها عالمی به صالح بود؟ ‌فرمود: ‌خدا عادل‌تر از آن است که زمین را بدون عالم گذارد که مردم را به خدای تعالی راهبری کند و آن قوم بعد از خروج صالح تنها هفت روز درحال بلاتکلیفی به سر بردند که امامی را نمی‌شناختند ولی آنها به همان دین خدای تعالی که دردستشان بود عمل می‌کردند و با هم متحد بودند و چون صالح علیه‌السلام ظاهر شد دور او جمع شدند و همانا مَثَل قائم مَثَل صالح علیه‌السلام است.

(شیخ صدوق،‌ کمال الدین تمام النعمه)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا