خانه / مبارزه با نفس / محاسبه نفس

محاسبه نفس

 باسمه تعالی

محاسبه نفس

images

 

 

 باسمه تعالی

محاسبه نفس

*و ما مقدرات و نتیجه اعمال نیک و بد هر انسانی را طوق گردن او ساختیم که ملازم و قرینه همیشگی او باشد و روز قیامت کتابی که نامه اعمال اوست بر او بیرون آریم در حالی که آن نامه چنان باز باشد که همه اوراق آن را یک مرتبه ملاحظه کند و به او خطاب رسد که تو خودت کتاب اعمالت را بخوان و بنگر تا در دنیا چه کرده ای که توخود تنها برای رسیدگی به حساب خویش کافی هستی.[۱]

*ای اهل ایمان خدا ترس شوید و هر نفسی در کار دنیای خود نیک بنگرد تا چه عملی برای فردای قیامت خود پیش می فرستد از خدا بترسید که او به همه نیک و بد کردارتان به خوبی آگاه است.[۲]

* … خدا از آن ها خشنود و آن ها هم از خدا خشنودند؛ این است فیروزی و سعادت بزرگ.[۳]

حدیث:

* حضرت علی علیه السلام: هر که خود را شناخت، پروردگارش را شناخت[۴]    

 * حضرت علی علیه السلام:  هر که نفْس خود را به غیر نفْس خود مشغول دارد، در تاریکی ها سرگردان شود و در ورطه هلاکت ها گرفتار آید. [۵]    

* حضرت علی علیه السلام:کسى که ارزش خود را بشناسد، خویشتن را با امور فناپذیر خوار نگرداند. [۶]            

* حضرت علی علیه السلام: هرکه نفس خود را شناخت، به جهاد با آن برخاست و هر که آن را نشناخت، به حال خود رهایش ساخت[۷]     

*حضرت علی علیه السلام: هر که دو روزش یکسان باشد، مغبون است… و هر که فردایش بدتر از دیروز او باشد، محروم است و هر که چون دنیایش تأمین شود دیگر به خیر آخرت خود اهمیتی ندهد، هلاک است و هر که به کاستی وجود خود رسیدگی نکند، خواهش های نفس بر او چیره شود و هرکه در کاستی باشد، مرگ برایش بهتر است. [۸]

 

*حضرت امام سجاد علیه السلام:

بهترین شروع کارها صداقت و بهترین پایان آن ها وفاست.[۹]

*«خصال» صدوق از امام صادق علیه السّلام  فرمودند:

بنده تا سنّ چهل سالگی مورد عفو و مغفرت پروردگار است؛ و زمانی که به این سنّ رسید خدای متعال به دو ملک رقیب و عتید که موکّل بر اعمال و کردار او هستند وحی می‌فرستد: من به تحقیق به بنده‌ام عمر کافی جهت کسب معرفت و بلوغ عقلی عنایت کردم، از این پس دیگر او در کردار و اعمالش رها و آزاد نیست، بر او سخت گیرید و هر آنچه از او سر می‌زند کم یا بسیار دقیقاً ثبت و ضبط نمائید!»

باسمه تعالی

ماه محرم، ماه امر به معروف و نهی از منکر است. در این ماه امر و نهی به خودمان را شروع کنیم. اول باید با خودمان رو راست باشیم خودمان ایراد خودمان را بگیریم. کبر، غرور، عجب، تحقیر و استهزاء …این ها چیست؟  گناه کبیره است؟ نیست؟ حساب کنیم یا نکنیم؟

یا مُردیم یا هنوز زنده هستیم. اگر مُردیم نمی توانیم کار کنیم، زنده باید کار کند و آدم باشد. نمی گوییم اولیاء باشد. آدم، حیوان نیست از حیوان هم کمتر نیست. اگر خوراک و مزاج کنترل و تعدیل نشود حرف حق را یا نمی فهمیم یا عوضی می فهمیم؛ کار را خراب می کنیم و می شود گناه.

طبق آیه قرآن کریم و حدیث با صداقت کار کنیم. فرق صداقت با اخلاق چیست؟ صداقت عمل است. بهترین کاری که یک نفر می تواند بکند این است که محاسبه و مراقبه کند. با کارهایمان از خدا دور می شویم یا نزدیک؟ مرتب گناه کنیم و بنشینیم گریه کنیم چه فایده؟

خانواده خیلی خیلی پیش خدای بزرگ اهمیت دارد.  هیچ بحث وگفت و گو و تشنج و اختلافی  بین زن و شوهر و در خانواده نباید باشد چه برسد به طلاق. فقط سلام و تهیت باید باشد. هر از گاهی از شوهر بپرسیم از من راضی هستی؟ عروس را به حساب نمی آوریم از او هم بپرسیم راضی هست؟ از هر کس که باهاش زندگی می کنیم بپرسیم؛ با خواهر یا مادر با هرکس که زندگی می کنیم بالاخره با یکی زندگی می کنیم. یا می گویند راضی هستیم یا می گویند نیستیم یا می گویند نسبتاً راضی هستیم. نباید به ما بر بخورد؛ نباید بگوییم حق با من است و دعوا شود؛ اشکالی که می گیرند یا اسلامی هست یا غیر اسلامی تشخیص اشکال هایی که گرفته می شود طبق قرآن و حدیث باید باشد. اگر به نتیجه نرسیدیم از مرجع تقلیدمان بپرسیم از عالم اسلام شناس بپرسیم آن ها باید بگویند حق با چه کسی است.

مالی و جانی و عاطفی نه ظلم به کسی بکنیم نه ظلم ببینیم؛ بدون ظلم مدیریت بحران هم داشته باشیم. نه ستیز، نه گریز، راه چاره پیدا کنیم. هر کسی خواست کاری [خلاف رضای خداوند] بکند نباید داخل شویم؛ اگر زورمان به بقیه نمی رسد به خودمان برسد.

سر خودش را کلاه می گذارد؛ وام می گیرد یا فیش مکه می فروشد برای تجملات و تزئینات، در خانه دعوا راه می اندازد بعد شیک می نشیند در جلسه امر به معروف و نهی از منکر. تمرین کنیم روزی که محاسبه نداشتیم؛ اگر اشتباه مان  را تکرار کردیم، آن روز نرویم جلسه امر به معروف و نهی از منکر. امروز مان بهتر از دیروزمان باشد و صفحه ثواب به گناه بچربد. همه با صداقت، نه با  حقه بازی، در جلسه امر به معروف و نهی از منکر شرکت کنند؛ عدل و صداقت در کارها رعایت شود؛ برای خانواده الگو باشیم. معصوم نیستیم اگر گناهی سرزد، تکراری نباشد که سرجایمان مانده باشیم، توبه نصوح کنیم. آقا عجل ا…تعالی فرجه الشریف منتظر مسلمان نیستند منتظر شیعه واقعی هستند. باید خدا از ما راضی باشند؛ ما چکاره هستیم که از خدا راضی باشیم؟ باید شاکر خدا باشیم.

هر شب کتاب نفس خود را ورق بزنیم. ده دقیقه با خودمان خلوت کنیم بگوییم امروز از صبح تا شب چکار کردم چجوری دفتر اعمالم پر می شود؟ مراقبه عملی و جدی و مکتوب داشته باشیم؛ ذهنی نمی شود. برای خودمان دفتر درست کنیم کارهایمان را با یک کلمه بنویسیم. خودمان هر شب بررسی کنیم آبرویمان پیش کسی نمی رود.

دفتری را خط کشی کنیم دو صفحه روبروی هم باشد. در یک صفحه بنویسیم واجب، مستحب و صفحه روبروی آن بنویسیم حرام، مکروه، مباح. از صبح که بیدار می شویم تا شب که می خوابیم کارهای مان در کدام قرار می گیرد؟ از صبح تا شب چه کارها کردیم؟

                                                                                                                                                       حسینیه-موقوفه بیت الرّحمن

 

 

[۱] . سوره مبارکه اسرا، آیات ۱۳ و ۱۳٫

[۲]  . سوره مبارکه حشر، آیه ۱۸٫

[۳]  . سوره مبارکه مائده، آیه ۱۱۹٫

[۴] . غرر الحکم : ۷۹۴۶

[۵]  . غرر الحکم ، ۹۰۳

[۶]  . غرر الحکم : ۸۶۲۸

[۷]  . غرر الحکم : ۷۸۵۵ ـ ۷۸۵۶

[۸]  .میزان الحکمه، ج۴

[۹]  .بحارالانوار، ج۷۸٫

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا