خانه / نمی از باران / اسلام / دعا و زیارت / جبران کمبودها توسط خدای مهربان

جبران کمبودها توسط خدای مهربان

دریای خزر

جبران کمبودها توسط خدای مهربان

دعای کمیل
و بجبروتک التی غلبت بها کل شیء
و از تو درخواست می‌کنم به قدرت و عظمتت که به آن بر همه چیز غلبه کردی
«جبروت» از جهت لغت به معنی قدرت و عظمت و سلطنت است. امیر عارفان و مولای عابدان در این فقره از دعا، ‌خداوند را به صفت جبروت و عظمتی که بر همه چیز غلبه پیدا کرده است می‌خواند. گوشه‌ای دیگر از قدرت و عظمت حضرت حق جبران کمبودها و نقایص همه موجودات و ممکنات عرصه هستی است که با رساندن انواع خیرات و نعمت‌ها و ابزار و وسائل به آن‌ها در حد عالی و فراوان و کثیر جبران می‌شود.
همه موجودات و ممکنات در ابتدای آفرینش،‌ اشیایی غیر قابل ذکرند. صورت اولیه آن‌ها یک اتم است،‌ یا یک حبه و دانه، ‌یا نطفه‌ای ناچیز و بی‌مقدار. هر موجودی آنچه را کم دارد یا آنچه را دارد، ‌ناقص است. خداوند، ‌با عظمت و جبروت خود کمبودها و نواقصش را جبران می‌کند تا به صورتی کامل و شکلی جامع و هویتی با ارزش و حیثیتی کریمانه در عرصه هستی جلوه کند و در جایگاه اصلی خودش قرار بگیرد.
جبران کمبودها توسط خدای مهربان
مسئله جبران کمبودها و نواقص از جانب حضرت حق مسئله ای در خور توجه و دقت است. چند مورد در این زمینه از کتابهای علمی نقل می‌شود، ‌باشد که ایمان ما را به حضرت فیاض و منبع جبران کننده کمبودها و نواقص بیفزاید:
جبران انرژی مصرف شده خورشید
خورشیدی که قسمت عمده‌ای از انرژی را تأمین می‌کند واحدی کوچک از «کل شیء» است.
حرارت خورشید چنان زیاد است که سوزان‌ترین آتش‌ها در برابر آن سرد است.
حرارت سطح خورشید معادل ۶۰۹۳ درجه سانتی‌گراد و گرمای درون آن خیلی بیش از این مقدار است.
خورشید در هر ثانیه بیش از ۱۲میلیون و چهارصد هزار تن انرژی در فضا پخش می‌کند، ‌به‌طوری که اگر خواسته باشیم آن اندازه حرارت را که خورشید در یک دقیقه مصرف می‌کند توسط ذغال سنگ به دست آوریم، ‌باید مقدار ۶۷۹میلیون میلیارد تن از آن را بسوزانیم.
وزن مقدار انرژی که در هر یک ثانیه به وسیله خورشید مصرف می‌شود، ‌بالغ بر ۴ میلیون تن است و این رقم برای یکسال معادل۱۲۶،۱۴۴،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تن است. مسلماً اگر آتشی بی‌مایه بماند، ‌خاموش می‌شود؛ بنابراین اگر خورشید از خارج چیزی نمی‌گیرد و در هر سال این مقدار انرژی مصرف می‌کند، چرا به خاموشی و سردی نمی‌گراید؟ در حالی که اگر خورشید از ذغال خالص درست شده بود،‌ بیش از شصت قرن سوخت نداشت.
پاسخ این پرسش را فقط صفت «جبروت»‌ می‌دهد؛ او خورشید را توده‌ای عظیم از گاز قرار داده است. گاز، ‌ضمن عمل تراکم و انقباض، ‌انرژی از دست داده را باز می‌گیرد.
این نکته نتیجه مطالعات و پیگیری دانشمندان بسیاری در شرق و غرب و نوشتن هزاران صفحه کتاب است که امروز در این زمینه به صورت ساده‌ترین جمله به دست ما رسیده است.
آری،‌ اوست که انرژی‌های مصرف شده اشیا را به صورت‌های گوناگون جبران می‌کند. و جبران انرژی مصرف شده خورشید یکی از نشانه‌ها و آیات جبروتی اوست.
جبران جزر و مد دریای خزر
سطح دریای خزر از دریای آزاد در حدود ۱۷/۶متر پایین‌تر است و پایین‌تر نیز می‌رود. دریای خزر،‌ با دریاهای آزاد پیوستگی ندارد، لذا تابع جزر و مد عمومی اقیانوس‌ها نیست. دریای خزر، بر اثر کوچکی به طور کافی نمیتواند از جاذبه ماه استفاده کند، ‌پس بایستی جزر و مدی نداشته باشد و بگندد و ماهی‌هایش نابود شوند و کرانه‌ها و ساحل‌های چهار سویش را به آلودگی بکشاند و جاندار و گیاهی در آنجا نروید. چرا چنین نشد و نمی‌شود؟
وجود مبارکی که دریای خزر و سواحل آن را به وجود آورد، می‌دانست که این نقیصه را چگونه جبران کند. بادهایی را به نام «سرنوک» و «خزری»‌ و «میانوا» ‌فرستاد که آب این دریا را با فشاری هر چه تمام‌تر به حرکت آورند به‌طوری که سطح رودهایی را که در آن می‌ریزد بالا ببرند و پایین بیاورند.
این بادها به اندازه‌ای پرقدرت آب دریای خزر را بالا می‌برند که اغلب قایقرانان نمی‌توانند در برابر فشار آب مقاومت کنند.
وظیفه دیگر این بادها، ‌حرکت ابرها از شمال دریای خزر به جنوب و ایجاد بارندگی در سواحل شمالی ایران است تا در مرغزارهای آنجا همیشه گل بروید و بوستان‌هایش لاله و سنبل بزاید.
این بادها آب دریا را به داخل «مرداب انزلی»‌ می‌رانند تا عمل تخلیه و پاکیزه‌کردن مرداب را انجام دهند. رودهای گیلان در اثر بارندگی‌های پی‌درپی و کوهبارهای سیل‌آسا بیشتر اوقات گل آلود و پر از ریشه‌ها و تخم‌های گیاهان جنگلی هستند. گِل و لای رودهایی که وارد مرداب می‌شوند در آنجا رسوب می‌کنند، کف آن را بالا می‌آورند و مرداب را پر می‌کنند. تخم‌ها و ریشه‌ها نیز رشد و نمو می‌نمایند و همین دو عمل بس است که بزودی مرداب را خشک کرده تبدیل به باتلاق کنند، ‌ولی هزاران سال است که مرداب به حال خود باقی است، چرا؟‌
خدای جبران کننده برای جلوگیری از آن، ‌آب دریا را به ملاقات سیلاب‌ها می‌فرستد و همان موقع که بادهای «سرنوک» ‌و «خزری» ‌و «میانوا» ‌ابرها را برای باریدن به سوی جنوب حرکت می‌دهند، ‌آب پاک و تمیز دریا به جلوی آبهای گل‌آلود رودخانه‌ها می‌روند و با آن‌ها مخلوط می‌شود، غلظت آن‌ها رقیق می‌گردد و ریشه‌ها و تخم‌ها در اثر آب شور دریا از بین می‌رود.
هنگامی که این بادها آرام گرفت،‌ بادهای «کراموا» ‌، ‌«کناروا» و «آفتاب بوشو» وارد عمل می‌شوند این آب‌ها را سرازیر کرده، ‌از مرداب داخل دریای خزر می‌کنند. عمل تخلیه مرداب از آبهای گِل‌آلود انجام می‌شود.
بادهای «گیلوا» و «درشتوا» ‌نیز مأمور فشاردادن آب مرداب از مشرق به سوی مغرب هستند و برای اختلاط آبها کمک مؤثر می‌کنند… .
(استادحسین نصاریان، شرح دعای کمیل، ج۱)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا