خانه / مناسبت ها / خرمشهر چند بار اشغال شد

خرمشهر چند بار اشغال شد

136315_492

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خرمشهر چند بار اشغال شد

خرمشهر از هنگام تأسیس (۱۲۲۷ ق/۱۸۱۲م) تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی (۱۳۵۷ش/۱۹۷۹م) سه بار اشغال شد. نخستین بار در سال ۱۲۵۴ ق در حالی که قوای محمدشاه، هرات را به سبب خودداری حاکم آن از پرداخت مالیات،‌ محاصره کرده بودند، علی‌رضاپاشا (حاکم بغداد) به تحریک انگلیسی‌ها خرمشهر را اشغال کرد تا محمدشاه به ناچار هرات را رها کند. با عقب‌نشینی نیروهای ایران از هرات، ‌نیروهای بغداد نیز خرمشهر را تخلیه کردند. حدود ۲۰ سال بعد ( ۱۲۷۳ق ) نیز که نیروهای ایران برای تأکید بر اینکه هرات جزیی از قلمرو ایران است، وارد این منطقه شدند. انگلستان با گسیل قوای خود به جنوب ایران، خرمشهر را اشغال و تا اهواز پیش‌روی کرد. در پی آن، عهدنامه پاریس در مارس ۱۸۵۷م میان ایران و انگلستان منعقد شد که در آن بر خروج نیروهای ایران از هرات و نیروهای انگلستان از خرمشهر توافق شده بود. این عهدنامه در واقع به ابقای بخشی از خاک ایران (خرمشهر) در برابر واگذاری بخش دیگر آن (هرات) حکم کرده بود.

در جریان جنگ دوم جهانی نیز قوای انگلستان با این بهانه که حضور شماری کارشناس آلمانی در ایران، ‌تهدیدی علیه منافع آنها و مغایر با سیاست بی‌طرفی ایران است،‌ در بامداد سوم شهریور ۱۳۲۰ ش با هجوم به خرمشهر، ‌آن را اشغال کردند. به این ترتیب، انگلیسی‌ها علاوه برحفظ امنیت مواضع خود در منطقه و مخصوصاً میدان‌های نفتی ایران و عراق، ‌ارتباط متفقین را از طریق خلیج فارس با جبهه روسیه برقرار کردند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، ‌خرمشهر برای بار چهارم (سال۱۳۵۹ش) اشغال شد، اما این بار اشغال آن به سادگی صورت نپذیرفت. زیرا در مقابل یورش دشمن مجهز به انوع سلاح‌های سنگین و نیمه سنگین، ‌جوانانی با حداقل تجهیزات به دفاع برخاسته بودند که نه تنها برای دفع تجاوزگر از میهن خود، بلکه برای اعتلا و حفظ اعتبار و اقتدار اسلام و انقلاب اسلامی می‌جنگیدند. آنان چه در دوران مقاومت، چه در دوران آزادسازی خرمشهر چندان حماسه آفریدند که شاید با این مشخصات (دفاع سرسختانه مردمی با سلاحی اندک در برابر هجوم هوایی و زمینی انبوهی از لشکریان مجهز به انواع جنگ افزارها) همانند آن در پیشینه این مرز و بوم یافت نشود…

(خرمشهر در جنگ، مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ)

 

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا