خانه / فرشته ای به نام کودک / تعلیم قرآن در سه مرحله

تعلیم قرآن در سه مرحله

images

 

 

 

 

 

 

 

 

تعلیم قرآن در سه مرحله

باید تعلیم قرآن را در سه مقطع پیگیری کنید، ‌مقطع روخوانی قرآن، مقطع روان‌خوانی قرآن، ‌مقطع فهم مفاهیم قرآن. در مقطع روخوانی قرآن، ‌برای اینکه بچه، قرآن را یاد بگیرد، ‌هی لزومی ندارد که شما داستان‌های قرآن را ذکر کنید. این داستان‌ها را بگذارید برای کتاب‌های تاریخ و دینی؛ دانش آموز در فراگیری روخوانی قرآن متمرکز شود.

مقطع دوم، مقطع روان‌خوانی قرآن است؛ یعنی دانش‌آموز بتواند راحت قرآن را بخواند. با این حساب، ‌همه مردم ایران فرضاً در ده سال آینده، ‌باید به همت شما بتوانند راحت قرآن را بی‌غلط بخوانند.

مقطع سوم، ‌مقطع درک مفاهیم قرآنی است. مقطع دوم می‌تواند در دوره راهنمایی باشد، ولی مقطع سوم در دوره دبیرستان واقع شود؛ یا تقسیم بندی‌های دیگری که ممکن است صورت گیرد.

قبل از انقلاب، ‌در مشهد جلسات گوناگونی داشتم که از جمله، ‌جلسه قرآن در مسجد کرامت بود. در آنجا گاهی اوقات برای جوان‌ها واژه‌های قرآنی را شرح می‌دادم. یک آیه قرآن را می‌خواندم، می‌پرسیدم آیا معنای آن را می‌فهمید یا نه. مثلاً در خصوص آیه «و لنبلونکم بشیء من الخوف و الجوع و نقص من الاموال و الانفس و الثمرات» (بقره-۱۵۵). می‌گفتم من فقط «لنبلونکم» را برای شما معنا می‌کنم-  چون شما معنایش را نمی‌دانید- سایر واژه‌ها را خودتان معنا کنید؛ چون بسیار ساده است. اگر ما بتوانیم کاری کنیم که دانش آموزان معنای کلمات پرتکرار قرآن را یاد بگیرند، ‌چقدر به درک مفاهیم توسط آنها کمک شده است.

(امام خامنه ای،‌۲۷/۱۰/۷۹)

درباره admin

و ما رأیت منه الا جمیلا... (حضرت زینب علیها السلام)همه جا همچون کوهی استوار خود را آماده کرده تا فرمان مطاع امام زمان خود را انجام دهد و بی دریغ در راه اطاعت او فرمان برداری کند و خدا می داند آن لحظه آخری که برادر را برای رفتن به میدان شهادت بدرقه می کند با چه نیروی عجیبی خو را نگه می دارد و چگونه استقامت و بردباری از خود نشان می دهدکه امام حسین علیه السلام اسراری را به او می گوید ...(نگاهی کوتاه به زندگانی زینب کبری-سید هاشم رسولی محلاتی)

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

رفتن به بالا